foto: gov.pl, Public domain/Donald Tusk (uprostřed)
Předseda vlády Polska vydal příkaz ke jmenování komise pro vyšetřování ruského a běloruského vlivu na vnitřní bezpečnost a zájmy Polské republiky v letech 2004–2024.
Komise nakonec k 9. červnu nezveřejnila žádnou dílčí zprávu, premiér v tomto změnil názor a řekl, že nechce, aby dílčí zpráva zasáhla vrcholící kampaň před evropskými volbami. Jedním z důvodů byla také pochybnost koaličního partnera „Třetí cesta“, zda má smysl kvůli předpokládaným metodám práce komisi zřizovat s parlamentním statutem. Protože komise bude mít jako jeden z podkladů audit ruského vlivu kontrarozvědky ABW a vojenské kontarozvědky SKW, bude efektivnější skupinu ustanovit jako striktně vládní.
První zpráva komise bude zveřejněna v létě
Komise má první zprávu zveřejnit někdy v létě. Skupina není součástí systému justice a nebude mít tedy charakter vyšetřovací komise. Výsledky práce mají být podnětem pro státní zastupitelství. Premiér si od práce komise slibuje, že „atmosféra v Polsku a veřejný život bude zbaven neúnosné zátěže spekulací, dohadů, stovek publikací, televizních pořadů a desítek knih na téma nepřátelského vlivu.“
Vláda se také dohodla dát komisi výrazně akademický charakter. Kandidáty do dvanáctičlenné komise, jejímž předsedou je generál Jaroslaw Stróżyk, jmenoval předseda vlády. Jedním ze členů je právě profesorka společenských věd, bývalá velvyslankyně Polské republiky v Rakousku a ombudsmanka Irena Lipowiczová nebo profesorka Jagellonské univerzity a doktorandka Institutu žurnalistiky, médií a sociální komunikace Dominika Kasprowiczová. Ministr financí delegoval do komise také Katarzynu Bąkowiczovou, doktorku sociální komunikace a médií, docentku a lektorku na Vysoké škole sociálních a humanitních věd zabývající se výzkumem dezinformací.
Předseda komise má zkušenosti z armády
Ministr digitalizace delegoval Bartosze Machalicu, historika a politologa, doktora společenských věd a současného člena kolegia Ústavu paměti národa. Ministr kultury nominoval Adama Leszczyńského, doktora společenských věd, docenta Univerzity SWPS a současného ředitele Institutu pro národní dědictví a paměť. Ministr národní obrany delegoval Grzegorze Motyku, doktora společenských věd, docenta v současné době působícího na pozici ředitele Vojenského historického ústavu. Koordinátor a předseda komise generál Stróżyk je je také akademik. Profesně je ovšem spojen s exekutivou. Byl vojenským diplomatem, velitelem různých druhů vojsk a zástupcem šéfa rozvědky NATO.
Premiér také potvrdil, že situace na polsko-běloruské hranici, která je cílem převaděčů a organizátorů nelegální migrace, má nový rozměr. „Potvrdilo se, že tlak na východní hranici Polska není spontánní migrací lidí, kteří utíkají z různých zemí. Více než 90 % osob, které nelegálně překračují polské hranice, jsou lidé s ruskými vízy. Na počátku migrační vlny to bylo jinak. Dnes je to Rusko jako stát, kdo stojí za organizací náboru, přepravy a později i pokusů o převezení tisíců lidí ze zemí, jako je Somálsko, Eritrea, Jemen a Etiopie. V těchto zemích ruské základny pro rekrutování migrantů pracují na plné obrátky.“
Rusko na zřízení komise reagovalo tvrzením, že jde o „protiruskou“ komisi, která představuje další ze série „rusofobních provokací“ ze strany Varšavy.
Tagy