Rušné léto hasičů: požáry střídaly bleskové povodně a přívalové srážky

Rušné léto hasičů: požáry střídaly bleskové povodně a přívalové srážky
02 / 09 / 2014, 09:56

 Během letošních prázdnin vyjížděli hasiči celkem k 22 470 mimořádným událostem. Nejčastěji vyjížděli hasiči k tzv. technickým pomocem, skoro v 60% případů. Mnoho z těchto pomocí se týkalo likvidace následků bouřek a bleskových povodní. O druhé místo se pak dělí výjezdy k požárům a dopravním nehodám.

 Během letošního léta měli hasiči opět plné ruce práce. Rozmary počasí prověřily připravenost hasičů na všechny typy mimořádných událostí v rychlém sledu za sebou. Často na jednom místě hasiči likvidovali rozsáhlé požáry na polích nebo loukách a o pár desítek kilometrů dál se jejich kolegové oháněli motorovou pilou při řezání stromů popadaných na komunikace během bouřek a následně vyráželi odčerpávat vodu ze zatopených sklepů nebo zpevňovat hráze.

Tak tomu bylo například dne 21. července 2014. V okrese Břeclav likvidovalo sedm jednotek hasičů následky požáru kombajnu na poli. V Praze na Václavském náměstí se už odklízely následky přívalových srážek, v jejichž důsledku došlo k zatopení stanic metra Můstek a Muzeum.

Vysoké teploty ze začátku července vystřídaly v polovině prázdnin bouřky, které se přehnaly nad Českou republikou a způsobily nejvíce škod ve Středočeském, Olomouckém, Pardubickém kraji, v Praze a na Vysočině. Odstraňovaly se popadané stromy na komunikacích a železnicích, naplavené větve z poldrů, odčerpávala se voda ze zaplavených míst a dokonce bylo evakuováno několik dětských táborů (např. u obce Hoštejn).

K typicky prázdninovým záchranným akcím patřila i ta z 12. července 2014, kdy šest jednotek hasičů provedlo pomocí nastavovacích žebříků záchranu osob z porouchané lanovky v areálu Horečky u Frenštátu pod Radhoštěm.

Během léta museli hasiči řešit také výhrůžky nástražným výbušným systémem (např. 1. srpna v objektu Justičního paláce v Praze, kde muselo být evakuováno 608 osob) a několikrát asistovali svým kolegům z Policie ČR při nálezu nebezpečných předmětů (např. 7. července před budovou banky ve Frýdku-Místku).

Kromě zvýšeného množství silničních a železničních dopravních nehod v letních měsících museli hasiči pomáhat se svou technikou také při nehodách zemědělských strojů a nákladních automobilů převážejících obilí (např. 23. srpna ve Vlčicích u Trutnova a v Zarybniční Lhotě u Tábora).

Předposlední srpnový víkend byl ve znamení pádu letadel v Plzeňském a Zlínském kraji. Hasiči řešili požár letadla i vyprošťování havarovaného letounu z lesního porostu. Obě letecké nehody se neobešly bez ztráty na životech pilotů.

Planých poplachů za červenec a srpen 2014 zaznamenali operátoři na linkách 150 a 112 celkem 1 379, což je o 318 planých poplachů méně oproti dlouhodobému pětiletému průměru v tomto období.

K případům úniků chemických látek byli přivoláni hasiči během tohoto léta 762krát. K největším zásahům patřil případ úniku ethylenoxidu v areálu podniku na výrobu kosmetických potřeb ve Veverské Bítýšce, kde 1. srpna 2014 pracovalo sedm jednotek PO včetně mobilní chemické laboratoře HZS ČR.

Požáry

Od 1. července do 31. srpna 2014 zasahovali hasiči u 3 088 požárů. Při těchto požárech zemřelo 12 osob a 155 osob bylo zraněno. Včasným zásahem hasičů bylo 5 114 osob evakuováno a zachráněno. Škoda způsobená požáry letošního léta se vyšplhala k částce 251,147 mil. Kč.

K obecně nejčastějším místům vzniku požárů jsou kromě skládek a skladišť zejména rodinné a bytové domy a dopravní prostředky. V letních měsících se navíc až o 50% zvyšuje množství požárů v přírodním prostředí a v lesích. Např. dne 4. července se vznítilo obilí a řepka od sklízecí mlátičky na polích u Valtic v okr. Břeclav, zasahovalo tam osm jednotek PO a škoda se vyšplhala na 1,4 mil. Kč.

Časté jsou pro období žní i požáry zemědělských strojů a skladů, např. 20. srpna 2014 hořelo v Odolene Vodě v místním zemědělském družstvu 150 balíků slámy, které zapálily děti hrou s otevřeným ohněm.

Rekordní požáry letošního léta:

Požár s největší škodou
8. 8. – hala dýhárny, Kralupy nad Vltavou, okr. Mělník, škoda – 30 000 000 Kč, požár likvidovalo 25 jednotek PO,
11. 8. – technologie výrobní haly firmy DARFON ELECTRONICS CZECH spol. s.r.o., Brno – Slatina, škoda – 20 000 000 Kč, zraněny 2 osoby, požár likvidovalo 5 jednotek PO,
12. 7. – hangár s letadly, Bystřice – Nesvačily, okr. Benešov, škoda – 12 200 000 Kč, požár likvidovalo 7 jednotek PO,

Požár s největším počtem zasahujících jednotek
8. 8. – hala dýhárny, Kralupy nad Vltavou, okr. Mělník, škoda – 30 000 000 Kč, požár likvidovalo 25 jednotek PO,
8. 8. – jídelna, Stará Boleslav, okr. Praha-východ, škoda – 5 000 000 Kč, požár likvidovalo 20 jednotek PO,
12. 8. – rodinný dvojdomek, Tuklaty – Tlustovousy, okr. Kolín, škoda – 1 600 000 Kč, požár likvidovalo 12 jednotek PO,

Nejtragičtější požár
Nejtragičtější byla dopravní nehoda 31. července 2014 s následným požárem osobního a nákladního automobilu v okrese Pelhřimov u obce Kámen na silnici I/19, při níž zemřeli 3 lidé.

Události, které museli toto léto hasiči řešit, jsou opravdu různorodé. Oč méně bylo bouřek a přívalových dešťů, o to více se vyjíždělo k požárům v přírodním prostředí. Ze statistik vyplývá, že důvodem požárů kromě technické závady je stále ještě ve velkém počtu procent nedbalost či dokonce úmysl.Končící dovolené a nový školní rok je tak ideální příležitostí, díky programům požární prevence Hasičského záchranného sboru ČR, jak znovu připomenout dětem i dospělým jejich hlavní principy, aby příští léto byly údaje o požárech výrazně nižší.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.