Rusové a Číňani sledují americký námořní svaz u Koreje

Rusové a Číňani sledují americký námořní svaz u Koreje
Autor: US Navy|Popisek: USS Carl Vinson
17 / 04 / 2017, 12:45

Americkou letadlovou loď Carl Vinson, která s doprovodem míří ke Korejskému poloostrovu, sledují čínská a ruská výzvědná plavidla. Napsal to v pondělí japonský list Jomiuri šimbun s odvoláním na informace z vícerých zdrojů kolem japonské vlády.

Letadlovou loď Carl Vinson doprovázejí dva torpédoborci, křižník vybavený balistickými střelami a další bojová plavidla. Jejich vyslání je považováno za signál prezidenta Donalda Trumpa severokorejskému režimu, že Spojené státy hodlají zabránit jadernému vyzbrojení KLDR všemi prostředky, včetně vojenských.

„Čína a Rusko poslaly výzvědná plavidla svých námořních sil, aby sledovala americkou jadernou letadlovou loď USS Carl Vinson, která míří do vod blízko Korejského poloostrova. Zdá se, že obě země chtějí zkoumat kroky Spojených států, které daly najevo, že nevylučují vojenský zásah proti Severní Koreji,“ napsal japonský deník ve své anglické verzi.

Podle citovaných zdrojů japonská armáda zintenzivnila své výstražné a výzvědné aktivity ve vodách a ve vzdušném prostoru regionu.

Peking a Moskva, které podle listu dávají přednost stabilitě na Korejském poloostrově, daly najevo znepokojení nad tvrdým postojem Washingtonu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že problém by měl být vyřešen politickým a diplomatickým úsilím. A jeho čínský kolega Wang I varoval, že stoupající napětí kolem KLDR „nelze vyřešit vojenskou silou”,

Zdá se, že vyslání ruských a čínských výzvědných lodí má být částečně i výstražným signálem adresovaným Spojeným státům, poznamenal k informacím z vládních zdrojů Jomiuri šimbun.

Americká televizní stanice NBC minulý týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb uvedla, že USA jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR.

Prý tak učiní, pokud získají důkazy o přípravách Pchjongjangu podniknout další, v pořadí již šestý jaderný výbuch. Pentagon zprávu odmítl komentovat a vládní činitelé ji podle agentury Reuters označili za „v nejlepším případě spekulace”.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace