Rusové bombardovali džihádisty v Palmýře

Rusové bombardovali džihádisty v Palmýře
06 / 10 / 2015, 14:30

V neděli teroristé vyhodili do povětří další antickou památku v syrské Palmýře, dnes jejich pozice bombardovalo ruské letectvo.

Po unikátním Bálově chrámu, islamisté zničili v Palmýře dva tisíce let starý antický vítězný oblouk. Památky města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, vydržely vzdorovat času stovky a tisíce let. Nyní jednu za druhou ničí příslušníci tzv. Islámského státu, kteří Palmýru dobyli v květnu letošního roku. Rusko dnes oznámilo, že jejich letectvo bombardovalo pozice teroristů v Palmýře  - údajně bylo zničeno 20 obrněných vozidel, tři sklady zbraní a tři raketová odpalovací zařízení.

Palmýra nebyla jediným cílem vojenského zásahu. Ruská letadla bombardovala také města Al-Báb a Dajr Hafr v provincii Halab. Rusové mají v  Sýrii nasazeny stíhací bombardéry Su-34, Su-24, bitevníky Su-25 a jako vzdušná ochrana působí stíhače Su-30sm. Celkově Moskva přiznává více než 50 vojenských letadel operujících z letiště Latakia. Moskva se nechala slyšet, že v případě zájmu Bagdádu, může rozšířit vojenské akce pro IS také na území Iráku.

Rusko se zapojilo do vojenských operací v Sýrii minulou středu. Předcházely tomu vášnivé diskuze na straně Západu, který se obává, že prezident Vladimír Putin sleduje celou intervencí vlastní zájmy a podporuje režim Assada. Údajným cílem náletů prý nemají být pouze islamisté, ale také separatisté. Podle Turecka navíc došlo k přeletu ruského vojenského letadla nad jejich vzdušným prostorem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes varoval před zhoršením turecko-ruských vztahů.

Tagy článku