Rusové budou mít na Kypru leteckou a námořní základnu

Rusové budou mít na Kypru leteckou a námořní základnu
08 / 02 / 2015, 15:00

Čínská tisková agentura Chinagate s odvoláním na média Kypru informuje o tom, že prezident Kypru Nicos Anastasiades nabídl Rusku námořní a leteckou vojenskou základu. Kypr jako ostrov je dnes rozdělen na severní tureckou a jižní řeckou část a dodnes si tak prochází konfliktem v mnohém podobném tomu na Ukrajině.

Právě jižní řecká Kyperská republika, člen Evropské unie, která ale oproti Řecku není členem NATO, nyní nabízí Putinovi rozšíření vojenské spolupráce. Tato smlouva má být podepsána 25. února, v průběhu návštěvy Anastasiadese v Moskvě.

Kypr si v posledních létech prošel ostrou bankovní krizi, během které obdržel výraznou hospodářskou pomoc Kremlu. Tehdy se spekulovalo, že motivem ruské štědrosti bylo to, že na Kypru jako daňovém ráji je dodnes registrována cela řada významných ruských společností.

Z letecké základny na ostrově by Rusko mohlo pohodlně kontrolovat strategický významný region Blízkého východu, včetně největších světových ropných nalezišť, Suezského průplavu a bojiště v Sýrii a Iráku. Námořní základna Rusů by se pak vzájemně doplňovala s již existující základnou ruského námořnictva v syrském středomořském přístavu Tartus a tyto dva přístavy by tak kryly přístup k nejdůležitějšímu Ruskému přístavu na jihu – černomořskému Sevastopolu na Krymu.

V minulém roce se přitom objevily masivní spekulace o znovuobnovení ruské radiolokační základny na Kubě, přímo "pod nosem" u Američanů. Tato základna se tam přitom již nacházela až do ranní éry Vladimíra Putina, který ji spolu s ruskou základnou ve Vietnamu zrušil v rámci tehdejšího oteplování vztahů s Georgem Bushem mladším.

Rusko dnes kromě základny v Sýrii disponuje leteckými a protileteckými základnami v Bělorusku, dále základnami v Arménii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Podněstří,  Abcházii a Jižní Osetí. Také je dobře znám přátelský vztah mezi ruskými ozbrojenými silami a Kubou a Venezuelou. Tyto dvě latinskoamerické země proto pravidelně navštěvuje ruské námořnictvo i letectvo, což působí velké vrásky představitelům USA.

Kypr dnes Rusům nabízí přístav Limasol a letiště Pafos, které se nachází pouhých 50 kilometrů od britské letecké základny. Podle ruského portálu Lenta.ru ruský velvyslanec na Kypru již na začátku roku potvrdil zájem Kremlu o tuto nabídku. Kyperský ministr zahraničí Ioannis Kasoulides ale uvedl, že Rusko by chtělo ve skladovacích prostorách v jižním přístavu Limassol vybudovat pouze zásobu náhradních dílů.  Zároveň zdroj od Cyprus Mail uvádí, že nepůjde o dohodu, která by měla výhradně vojenské aspekty, nýbrž bude mít i humanitární náplň jako vhodná základna pro evakuaci civilistů z nestabilních oblastí na Blízkém východě. Jedná se údajně o běžnou smlouvu, obdobnou ostatním podepsaných s mnoha zeměmi na mezinárodní scéně.

Přes protichůdné informace je ale zřejmé, že Rusko pokračuje v trendu obnovování svého globálního vlivu z dob někdejšího Sovětského svazu, v rámci kterého byly například obnoveny již dvě ruské vojenské základny v Arktidě a také pravidelné léty strategických bombardérů okolo hranic NATO v Evropě a Severní Americe.

Toto je reportáž ruské státní televize o letadlové lodi Admirál Kuzněcov v Středozemním moří: 

Zde je video ruského námořnictva ve Venezuele:

Toto je reportáž o ruské letecké základně v Bělorusku:

Toto je ruská letecká základna v Kyrgyzstánu:

 

Toto je ruská základna v Arménii:

A zde vidíte stav ruské námořní základny v Sýrii:

Studená válka již začala. V Arktidě to vře

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

YouTube je plný propagace ruské armády. Uživatelům se to líbí

Ruští medvědi provokují nad La Manche

 

 

 

Tagy článku