Rusové jsou stejní jako nacisté - pálí ukrajinské knihy

Rusové jsou stejní jako nacisté - pálí ukrajinské knihy
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
06 / 02 / 2023, 08:00

Ruští okupanti zabavují knihy v ukrajinštině v dočasně kontrolovaných oblastech Ukrajiny a spalují je v kotelnách. Jde o praxi přímo z dob nacistického Německa, uvedl v neděli web Centra pro národní opozici.

Knihy jsou stahovány z knihovních fondů, včetně školních. Ve vesnici Rowenki byl zaznamenán případ pálení ukrajinské literatury v kotelnách.

Dříve tzv. Ministerstvo školství samozvané Luhanské lidové republiky zaslalo místním úřadům a vedoucím vzdělávacích institucí v oblasti příkaz k odstranění 365 konkrétních knih vydaných v ukrajinštině ze školních knihoven.

K rozhodnutí je připojen seznam položek, které by měly být staženy.

Všechny ukrajinské publikace jsou Rusy klasifikovány jako „nacistická“ literatura, ačkoli právě pálení knih je neodmyslitelně spojeno s Třetí říší, poznamenalo Centrum. Několik ukrajinských knihoven se stalo terčem ruského ostřelování na Ukrajině. 

Pálení ukrajinských knih Rusy není ale nic nového, na ukrajinském zpravodajském webu Censor.net je možné najít fotografie z let 2010 a 2014 „z akcí pořádaných ruskými komunitami v průběhu let na výročí připojení Krymu k Ukrajině a Den vítězství“.

V roce 2010 ruští nacionalisté na Krymu spálili ukrajinské učebnice dějepisu na protest proti tomu, co považují za překrucování minulosti ze strany administrativy bývalého prezidenta Viktora Juščenka. Ruští nacionalisté v krymském přístavním městě Sevastopol, kde sídlí ruská Černomořská flotila, házeli ukrajinské učebnice dějepisu do krabic u paty místního pomníku ruské císařovny Kateřiny Veliké. Knihy měly být poté zlikvidovány. Další historické texty byly spáleny na další demonstraci v Simferopolu, hlavním městě Krymu.

Zdroj: tvp.info, www.voanews.com

Tagy článku