Rusové mohou skončit v kotli Bachmutu stejně jako Hitlerův generál Paulus u Stalingradu

Rusové mohou skončit v kotli Bachmutu stejně jako Hitlerův generál Paulus u Stalingradu
Autor fotografie: Mil.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Těžce zkoušený Bachmut
23 / 05 / 2023, 08:00

Ukrajinské síly se za poslední den posunuly o 200 až 400 metrů vpřed v různých úsecích u Bachmutu, řekl v pondělí Sergij Čerevaty, mluvčí Východního seskupení ozbrojených sil Ukrajiny.

Ruská strana se stále snaží Bachmut plně ovládnout, což je její prioritní cíl, zdůraznil mluvčí citovaný portálem RBK-Ukraina. Jak dodal, ruské síly se aktuálně snaží obsadit místo, kde ukrajinské jednotky stále udržují obranu, tedy jihozápadní část ruin města.

„Současně se naše jednotky na křídlech snaží tlačit na nepřítele, a pokud je to možné, v rámci naší obranné operace provést protiútok. Během 24 hodin se na různých úsecích dalo posunout o 200 až 400 metrů,“ informoval Čerevaty.

Bitva u Bachmutu je nejdelší a nejkrvavější bitvou ruské války proti Ukrajině. Boje začaly v srpnu loňského roku a podle odhadů ukrajinských a západních analytiků si vyžádaly desítky tisíc obětí mezi vojáky obou stran. V neděli americký prezident Joe Biden na summitu G7 v Hirošimě oznámil, že ruské síly ztratily v Bachmutu asi 100 000 vojáků.

Podle ukrajinského vojenského experta Oleksandra Misijenka Rusové Bakhmut neovládají. Několik dní se ruští žoldnéři a kremelský režim chlubí, že dobyli město. Ukrajinská strana tato tvrzení popírá. Fotografie a videa z fronty, které zveřejnili uživatelé internetu, ukazují ukrajinské vojáky bojující v přímých střetech v troskách Bachmutu a ukrajinské minomety ostřelující ruské pozice z kopců obklopujících toto město.

Ukrajinský vojenský expert Oleksandr Musijenko v rozhovoru pro ruskou nezávislou TV Rain uvedl, že v současné situaci není důležité, kdo je v troskách města, ale kdo ovládá okolní kopce a silnice.

Podle experta mají Ukrajinci v této oblasti větší operační schopnosti a Rusové utrpěli obrovské ztráty a mohou uvíznout v kotli Bachmutu.

V ruských médiích se objevují informace o nutnosti nasazení velkého množství vojenského personálu, aby v případě protiútoku ozbrojených sil Ukrajiny mohli Bachmut efektivně udržet. Zároveň jsou prý zvažovány možné negativní důsledky takového nasazení velkého počtu vojáků, protože to by mohlo vést k mezerám v obraně v jiných oblastech. Na stránkách portálu pravda.ru jsou též obavy z přivádění nezkušených vojáků.

Zdroj: tvp.info, pravda.ru, Twitter

Tagy článku