Rusové navrhují Američanům společné společné nálety v Sýrii. Žádná taková dohoda neexistuje, tvrdí USA

Rusové navrhují Američanům společné společné nálety v Sýrii. Žádná taková dohoda neexistuje, tvrdí USA
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: bombardování
21 / 05 / 2016, 15:30

USA dohodu v takové formě popírají.

Rusko navrhlo USA a jejich koalici společné nálety v Sýrii. Uvedl to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Cílem mají být ozbrojenci z fronty An-Nusrá. Rusko také navrhuje cílit útoky na konvoje vezoucí zbraně včetně těch, které přijíždějí do Sýrie z Turecka. Moskva totiž dlouhodobě Turecko obviňuje z dodávek zbraní radikálům, což Ankara dlouhodobě popírá. Podle ruského ministra předložený návrh pomůže zajistit příměří v oblasti.

Rusko navrhlo Spojeným státům a jimi vedené koalici společné nálety v Sýrii, které by mohly být zahájeny příští středu 25. května. Jejich terčem mají být ozbrojenci z fronty An-Nusrá napojené na teroristickou síť Al-Káida a další rebelové, kteří nedodržují příměří. 

Rusko rovněž navrhuje, aby letecké údery cílily na konvoje vezoucí zbraně včetně těch, které přijíždějí do Sýrie z Turecka. Návrh byl podle ministra obrany koordinován se syrskou vládou a Rusové o něm diskutovali s americkými vojenskými experty v jordánském hlavním městě Ammánu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby řekl, že žádná taková dohoda o náletech s Rusy neexistuje. Dodal, že USA jednají s ruskými partnery pouze o návrzích na vytvoření trvalého mechanismu na zlepšení kontroly a vynucování příměří.

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku