Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první
08 / 02 / 2015, 18:30

Nebaví vás naše média? Poslechněte si, co říkají Rusům! Míra emocionálního vypětí české společnosti v souvislosti s geopolitickou konfrontaci na Ukrajině je srovnatelná leda tak s našimi emocemi okolo světové hospodářské krize, politikou škrtů nedávné vlády Petra Nečase a hrozbou islamistů vůči Evropě. Ale emoce v ruské společnosti jsou dnes ještě větší.

Proto se redakce Security magazínu rozhodla přinést vám ukázku z mediální scény na druhé straně současné propagandistické opony. Toto je letmý překlad nejvýraznějších trendů hlavní zpravodajské relace nejvýznamnější ruské televizní stanice Rossia 1, de facto shrnující pohled Kremlu na události minulého týdne. Jedná se přesně o tu zpravodajskou relaci, která na podzim minulého roku pohrozila Západu, že ho promění v radioaktivní popel.

Moderátor a šéf státní mediální korporace Rusko dnes Dimitri Kiselyov uvádí zprávy:

„Když Američané tento týden začali zvažovat export zbraní na Ukrajinu, Němci a Francouzi byli proti. Ale kdo je poslouchá, když jsou sami tak bezpáteřní? Co mohou použit ve sporu s USA, kromě svých sentimentů a strachu z hrůzné celoevropské války? Holland a Merklová přiletěli za Putinem do Moskvy proto, že se bojí. Celý počátek 21. století probíhá ve znamení nesmyslných intervencí USA po celém světě. Revoluce, války, stovky tisíc mrtvých a zhroucené státy. Amerika podporuje radikály a potom nad nimi ztrácí kontrolu, což vytváří chaos v celých regionech a dokonce na celých kontinentech. Tím, že Obama prosazuje dominanci USA ve světě a mluví o vyvolenosti své země, vede celý svět k nové velké válce. Velká válka je ve vzduchu.“

Kiselyov dále tvrdí, že NATO v čele s USA narušuje celý světový pořádek a stupňuje svůj tlak na Rusko nejenom prostřednictvím nových základen, ale i jaderných zbraní.  

„Bod 27 naší obranné koncepce říká, že máme právo použit jaderné zbraně, v případě, že budou použity proti nám nebo naším spojencům zbraně masového ničení. A také v případě, že použití konvenčních zbraní proti nám bude představovat hrozbu pro existenci Ruské federace. Dnes má toto rozhodnutí v rukou Putin Vladimír Vladímirovič, prezident s jasnou podporou obyvatel naší země. Sovětský svaz na sebe kdysi vzal závazek nepoužít jaderné zbraně jako první. Takový závazek ale Rusko již dnes nemá. Již nemáme žádné iluze.“

Rétorika bez okolků a s velikou sebejistotou pokračuje jednu a půl hodinu.

„Ukrajinské trestné oddíly, v okamžiku kdy pochopily, že se jim nedaří, začaly střílet po civilistech Novoruska.“  (…) „Proto chtějí opolčenci nejprve vypustit od Debalceva civilisty a pak odehnat trestné oddíly Ukrajinců dál od svých měst. Ale Ukrajinci střílí i na civilisty, kteří se snaží utéct skrz předjednané humanitární koridory.“ Následuje reportáž s hrůznými záběry zničeného Uglegorsku a plačícími ženami, které vysvětlují, že jim ukrajinská armáda střílela do zad.  

Oproti Hlasu Ruska či Russia Today se jedná o obsah určený pro ruské občany a obyvatelé postsovětských republik. To činí akcenty a rétoriku ruského státního zpravodajství poněkud jinými, než na jaké jsme zvyklí tady. 

Psali jsme také:

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Rusové budou mít na Kypru leteckou a námořní základnu!

Studená válka již začala. V Arktidě to vře

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí 

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa

 

Tagy článku