Rusové pálí na konzulátu v San Francisku nespecifikované předměty

Rusové pálí na konzulátu v San Francisku nespecifikované předměty
02 / 09 / 2017, 07:45

Na nótu Spojených států vyzývající Rusko, aby do soboty uzavřelo některé své diplomatické úřady v San Francisku, Washingtonu a New Yorku, odpoví Moskva až po analýze situace. Řekl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který z vyvolání nynějších vzájemných diplomatických protiakcí obou zemí obvinil vládu předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy. Současně avizoval "tvrdou odpověď". Ruské ministerstvo zahraničí dnes večer zatím prohlásilo, že USA svými opatřeními ohrožují bezpečí ruských státních příslušníků.

"Příslušnou nótu jsme dostali včera (ve čtvrtek) večer a zabýváme se tím. Zareagujeme, jakmile tu analýzu dokončíme," citovala agentura TASS ministrovo vyjádření na setkání se studenty Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

"Budeme tvrdě odpovídat na ty věci, které jsou úplně zbytečné, jen aby nám uškodily, a které jsou diktovány jen přáním pokazit naše vztahy se Spojenými státy," řekl Lavrov podle internetového listu Gazeta.ru. Podle jeho zdrojů mezi ruskými diplomaty by Moskva mohla požadovat uzavření amerického konzulátu v Jekatěrinburgu či Vladivostoku.

"Poznamenám, že celou historii s výměnami, se sankčními útoky jsme nevyvolali my, ale administrativa Baracka Obamy. Byla vyvolána přímo s cílem podkopat americko-ruské vztahy a nedovolit prezidentovi USA Donaldu Trumpovi nastoupit cestu svého prezidentství s konstruktivními návrhy," uvedl rovněž Lavrov.

Lavrovovo ministerstvo dnes večer Spojené státy obvinilo z ohrožování bezpečnosti ruských občanů údajně chystaným prohledáním diplomatické mise v San Francisku a bytů diplomatů. "Požadavek amerických úřadů vytváří přímé ohrožení bezpečnosti ruských občanů," uvedla mluvčí ministerstva Maria Zacharovová.

"Zvláštní americké služby se chystají 2. září provést prohlídku na konzulátu v San Francisku, což zahrnuje i byty zaměstnanců," napsala mluvčí a dodala, že domovní prohlídky uskuteční Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Podle agentury AP dnes z komína konzulátu stoupal černý kouř, což je neobvyklé vzhledem k letním vedrům, které nyní v San Francisku panují. Hasiče, kteří přijeli na místo, však pracovníci konzulátu nevpustili dovnitř s tím, že je vše v pořádku a personál v krbu pálí nespecifikované předměty.

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby do soboty uzavřelo svůj konzulární úřad v San Francisku, diplomatickou kancelář ve Washingtonu a jedno z konzulárních oddělení v New Yorku. Otevřeně přitom uvedly, že jde o odvetu za ruské oznámení z minulého měsíce, že Spojené státy musejí do 1. září výrazně omezit početní stav americké ambasády a konzulátů v Rusku.

Moskva požadovala, aby tyto diplomatické úřady opustilo celkem 755 diplomatů a dalších členů personálu. Spojené státy do té doby nikdy nepotvrdily, kolik diplomatů v Rusku mají. Agentura AP ale s odvoláním na nejmenované činitele uvedla, že Spojené státy k 31. srpnu požadavek omezit personál na 455 osob splnily.

Bývalý americký velvyslanec v Moskvě Michael McFaul uvedl, že většinu propuštěných představují ruští zaměstnanci amerických misí - v důsledku tohoto omezení personálu tak budou muset Rusové déle čekat na víza.

Moskva tímto svým nařízením reagovala na nový americký sankční zákon, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem.

Šéf ruské diplomacie v této souvislosti obvinil Kongres Spojených států, že Trumpovi vnucuje protiruské sankce, aby podkopal jeho administrativu a nedovolil mu normalizovat s Ruskem vztahy, což dal americký prezident opakovaně najevo.

"Jak už nejednou řekl prezident (Vladimir Putin), nevyhledáváme s touto zemí (USA) spory," uvedl dále Lavrov. Moskva je podle něj nadále otevřená "konstruktivní součinnosti" a "upřímně stojí o normální dvoustrannou politickou atmosféru".

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.