Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Strela 10 sytem
07 / 02 / 2015, 08:30

Východ Ukrajiny se stal testovacím polem schopností nových ruských systémů. Když Rusko válčilo naposledy v Gruzii, vypadalo to jako jednoduché vítězství. Přesto byli ruští generálové v šoku, jak špatně si vedly jejich síly v některých klíčových oblastech moderního válčení.

Rusko od té doby sedm let přezbrojovalo a trénovalo s cílem odstranit nedostatky a ztrátu na moderní západní armády. Nyní jsou výsledky tohoto snažení vidět na východní Ukrajině, kde proruští separatisté získávají v porovnání s ukrajinskými vládními jednotkami.

Ukrajinská armáda si takovým intensivním procesem neprošla a díky tomu tváří v tvář novým ruským systémům selhává.

Dva klíčové příklady – použití dronů (UAV) pro průzkum a zaměření cílů, a elektronický boj. Obě tyto technologie byly identifikovány jako slabost ruských sil v roce 2008 a obě byly od té doby intenzivně rozvíjeny. Nyní jsou široce využívány na východní Ukrajině a ukrajinské vládní síly jsou tak v silné nevýhodě. 

Na videu dron separatistů v akci.

Ukrajinské síly nejsou schopné zajistit své komunikační systémy a tím pádem je jejich komunikace rušena a často dochází k prozrazení jejich pozic a následnému útoku proruského dělostřelectva, včetně systémů GRAD a dalších, výkonnějších systémů.

Odpálení Grad

Jako součást pomoci od USA (nesmrtící systémy) obdržela Ukrajina speciální radar určený ke zjištění zdroje smrtonosné palby. Využití je ale limitováno problémy komunikace s ostatními vládními silami. V dohledné době Ukrajina žádné další sofistikované systémy na určení ohnisek palby neobdrží.

Ukrajinské síly jsou přečísleny tanky přijíždějícími z Ruska, které nejen, že jsou modernější než ty ukrajinské, ale Ukrajina není efektivní ani při použití protitankových střel.

Všechny tyto systémy, lékařská podpora a polní nemocnice – to vše je na seznamu požadavků Ukrajiny pro zvýšení šancí na přežití jejích sil v konfrontaci s novým válečným vybavením z Ruska.

Vysoké ztráty letadel ukazují, jak dobře jsou separatisté podporovaní z Ruska vybaveni pro boj s letectvem. Není to jen systém BUK známý ze sestřelení MH17, ale i Strela určená pro boj s letadly v nižších výškách a menších vzdálenostech a samozřejmě mnoho systémů na odpálení „z ramene“.

Nezávislí experti, stejně jako NATO a Kyjev tvrdí, že je to jasná známka přímého ruského zapojení i přes oficiální negativní stanovisko Moskvy.

Současně probíhá mnoho komplexních cvičení s intenzivními manévry, často s příběhem (scénářem) nepřátelským k Západu.

Nyní se připojila výhoda z živého testování zbraní na Ukrajině, kde mohou Rusové vyzkoušet nové zbraně a taktiku. Výsledky tohoto testování, speciálně pokud budou testovány proti potencionálnímu obrannému systému USA, pomohou Rusku ukázat, jak by si vedli jejich síly v konfrontaci s NATO.

Zdroj: BBC.COM, Keir Giles, Conflict Studies Research Centre, Oxford

Psali jsme také:

Separatisté: máme dohromady dvě letadla. Ukrajina dnes: sestřelili jsme jich šest

Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!

Rusové právě prorazili do ulic Mariupolu!

Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme

Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu

Právě vypukly vzájemné boje mezi proruskými separatisty

Ukrajinci nasadili v boji úplně všechno!

Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.