Rusové v panice utíkají a opouštějí v Charkovské oblasti techniku v ceně milionů dolarů

Rusové v panice utíkají a opouštějí v Charkovské oblasti techniku v ceně milionů dolarů
Autor fotografie: Michael, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek ruské houfnice Msta
12 / 09 / 2022, 08:00

Během stahování se z Charkovské oblasti, darovali ruští vojáci ukrajinským ozbrojeným silám vybavení v hodnotě 130 milionů dolarů, které lze použít k vybavení celého praporu. Během svého ústupu za sebou nechávají Rusové mnoho vojenské techniky.

Oznámil to v neděli na Facebooku ukrajinský novinář Roman Cymbaljuk. Cymbaljuk vyjmenoval typy vojenského vybavení, které zanechali ruští vojáci na svém úprku před ukrajinskými vojáky: 20 fuknčních tanků a 20 vyžadujících opravu, 40 lehkých obrněných vozidel, 10 dělostřeleckých systémů, včetně čtyř samohybných houfnic 2S19 Msta-S.

"Obyčejná vozidla nikdo ani nepočítal, je jich určitě přes 100 a navíc bojová technika, drony... A taky je tu ruská ostuda, která se nedá ničím měřit," napsal novinář.

,,Je to Lend-Lease, baby," dělal si legraci Cymbaljuk na svém Facebooku. (Lend-Lease Act je název amerického zákona z 2. světové války, který Spojeným státům umožňoval dodávat do Evropy zbraně a další vybavení pro boj s Německem; v pokračující válce způsobené ruskou agresí na Ukrajinu název převzal americký zákon umožňující rychlejší transfer vojenské pomoci Ukrajině).

Jak v neděli informoval Americký institut pro válečná studia (ISW), protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny v Charkovské oblasti láme linie ruských jednotek na severu Donbasu. Za posledních pět dní Ukrajinci osvobodili více území, než Rusko od dubna obsadilo.

Ruské ministerstvo obrany se snaží falešně vykreslit ústup jednotek jako „přeskupení“, stejně jako dříve vysvětlilo stažení z Kyjeva. Kreml oznámil, že ruské dělostřelectvo a letectvo chrání ústup vojsk z Charkovské oblasti, a právě nesoulad v komunikaci mezi kremelskými propagandisty svědčí o zhroucení narativu vytvořeného státními ruskými médii, díky kterému si ruské veřejné mínění může uvědomit skutečný stav speciální vojenské operace, jak Moskva nazývá invazi na Ukrajinu.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku