Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle odhadů zpomalil
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
14 / 05 / 2018, 07:00

Meziroční růst české ekonomiky v letošním 1. čtvrtletí zpomalil na 4,5 až pět procent a mezičtvrtletní růst na 0,7 procenta.

Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. V loňském čtvrtém čtvrtletí činil meziroční růst HDP 5,5 procenta a mezičtvrtletní 0,8 procenta. Růst byl letos tažen asi hlavně domácí poptávkou, zejména silnou spotřebou domácností. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP v úterý.

Růst v prvním čtvrtletí vykáže zpomalení třeba podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. "Se zpomalováním ekonomiky nezůstane Česko osamoceno, k podobnému vývoji dochází nebo se očekává ve větší části Evropy," uvedl.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že se bude patrně jednat o nejvyšší meziroční růst v letošním roce. "V dalších čtvrtletích bude již meziroční dynamika velmi pravděpodobně slabší a bude se pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty. To však nic nemění na tom, že vývoj tuzemské ekonomiky zůstává příznivý," uvedl.

"Česká ekonomika vstoupila do nového roku pravou nohou. Meziroční růst vykáže pět procent po výjimečných 5,5 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Za tímto zpomalením stojí silná srovnávací základna," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace