Ruští agenti i v Bulharsku. Rozvědčíci se měli podílet také na výbuších šesti tamních skladů. A znovu umírali lidé

Ruští agenti i v Bulharsku. Rozvědčíci se měli podílet také na výbuších šesti tamních skladů. A znovu umírali lidé
Autor fotografie: A S Morton,flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Výbuch
23 / 04 / 2021, 13:30

Nejen muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku měl vybuchnout rukama ruských agentů, ale stejný scénář se opakoval v letech 2014-2015 i v Bulharsku, kde explodovalo za toto údobí šest tamních zbrojních skladů.

Byl výbuch muničního skladu ve Vrběticích, který po sobě zanechal dva mrtvé lidi, izolovanou událostí? Zřejmě nikoliv, jak upozornila Svobodná Evropa ve své nejnovější analýze. Ruští agenti se měli podílet rovněž na výbuších šesti zbrojních skladů v Bulharsku v údobí 2014-2015. Události tedy zapadají do stejného časového rámce, kdy ve Vrběticích vybuchl muniční sklad. Podle dostupných informací přiletěla do Bulharska v roce 2014 skupina nejméně 6 Rusů, jež byli posléze identifikováni jako agenti ruské rozvědky. Měli doplnit Rusa Vladimira Mojseseva, který navštívil Bulharsko v roce 2014 nejméně čtyřikrát.

Čtyři sklady vybuchly v roce 2014 a dva další pak v roce 2015 a stejně jako v případě Vrbětic v Bulharsku umírali lidé. První výbuch se odehrál 28. února 2014, kdy explodoval zbrojní komplex ve městě Kazanlak. Výbuch si vyžádal jednu oběť. Nejzávažnější následky  měla exploze zbrojního skladu v říjnu 2014 v obci Gorni Lom na severozápadě Bulharska, kde po výbuchu zůstalo 15 mrtvých a 2 zranění, uvedla Svobodná Evropa.

Ta upozorňuje na skutečnost, že se zmíněné události staly v době, kdy panovalo zostřené napětí zejména v souvislosti s konfliktem na východní Ukrajině a ruskou anexí Krymu. Právě v tomto údobí se nacházely ukrajinské ozbrojené složky v neutěšeném stavu, co se týče organizace a rovněž nedostatku zbraní a dalšího vybavení. A proto nemohly účinně čelit lépe vyzbrojenému protivníkovi. Bulharské muniční sklady měly vybuchnout zřejmě proto, aby se zbraně nedostaly ukrajinské armádě.

Výbuchy bulharských skladů tak zapadají do mozaiky nejnovějších událostí, které souvisí se sobotním oznámením premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka, že existuje důvodné podezření, že se dva ruští agenti GRU podíleli na likvidaci muničního skladu ve Vrběticích.

Události se přelily záhy v diplomatickou roztržku s Ruskem, kdy se ČR rozhodla vyhostit 18 diplomatů, Moskva reagovala vypovězením 20. V návaznosti na to oznámil nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek, že do konce května bude muset opustit ruskou ambasádu v Praze více než 60 lidí. Rusko se mělo předtím jasně vyjádřit k ultimativnímu českému požadavku do čtvrtka 12:00, aby přijalo zpět vyhoštěné diplomaty. Moskva však na český požadavek nereagovala.

 

Zdroj: rferl.org

Tagy článku