Ruští komunisté se bojí Windows 10

Ruští komunisté se bojí Windows 10
Autor fotografie: Microsoft|Popisek: Pozadí nových Windows 10
11 / 08 / 2015, 07:15

Podle poslance ruské Dumy, Vadima Slovjova je nutné, aby generální prokuratura zkontrolovala Microsoft a nový operační systém Windows 10. Je to totiž nástroj špionáže!

Poslanec již zaslal žádost o kontrolu systému a využití osobních dat generálnímu prokurátorovi Juriji Čajkovi.

„Podle dohody s uživatelem, operační systém automaticky sbírá a ukládá historii navštívených webových stránek, uživatelova hesla na webové stránky, názvy přístupových bodů a hesla k nim. Kromě toho systém ukládá na serverech firmy souřadnice uživatele, fragmenty poštovní korespondence a SMS, datové hovory, data z adresáře a další osobní údaje zákazníka,“ řekl ruský poslanec v žádosti.

Podle Solovjova v souladu s ruským právem, shromažďování a zpracování osobních údajů občanů Ruska mohou dělat pouze organizace, které jsou v registru hospodářských subjektů osobních údajů, a zde Microsoft uveden není. Zveřejnění těchto informací je zakázáno, s výjimkou případů uvedených v zákoně. Kromě toho všechny osobní údaje musí být zpracovány na území Ruské federace. Ale v licenční smlouvě Microsoft upozorňuje na své právo na zpřístupnění informací, poznamenává.

Sovoljov je přesvědčen, že v tomto světle je šíření systému Windows 10 na území Ruské federace nelegální. Navíc, vzhledem k tomu, že mnoho ruských státních úřadů používá operační systém Windows, může dojít k úniku utajovaných informací k zahraničním zpravodajským službám. Bavíme se zde podle poslance o špionáži.

Ve své žádosti Sovoljov žádá o kontrolu společnosti Microsoft, stejně tak o přijetí vhodného opatření, aby se zablokoval internetový zdroj, z něhož je možné stáhnout tento software, tím je míněno Windows 10, než bude rozhodnuto jinak.

Souhlasí s ním i šéf ruské Ligy za bezpečný internet, ten ale alespoň chápe, že ruští programátoři žádný vlastní systém, schopný nahradit Windows prostě nemají.

Red Star 3

Podobně jako Rusko, už pracuje na vlastním operačním systému na bázi Linuxu Severní Korea. Jejich systém se jmenuje Red Star a možná by ho Rusku prodali... Čína hodlá také nahradit Windows a Android vlastním systémem.

Zdroj: Izvestija

Tagy článku