Ruští medvědi provokují nad La Manche

Ruští medvědi provokují nad La Manche
Autor: Alex Pereslavtsev, CC-BY-SA, Creative Commons|Popisek: TU-95 na Dnu vítězství 2008
30 / 01 / 2015, 21:00

Rusko opět testuje vzdušnou obranu zemí NATO v západní Evropě a jak jinak než svými bombardéry TU-95MS. Tyto bombardéry jsou schopné nést jaderné zbraně a jsou ruským ekvivalentem k americké B-52.

Dle informací ze serveru iDnes ve středu 28.1.2015 došlo k incidentu nad průlivem La Manche, kde dva strategické bombardéry TU-95MS prováděly leteckou hlídku. Již tradičně neodpovídající ruská letadla způsobila odklonění civilního letu. Ruská letadla mají vypnuté transpondéry a jsou tedy viditelná pouze pro vojenské radary.

TU-95MS (kód NATO Bear tedy medvěd) je opravdový veterán studené války, první let tohoto čtyřmotorového monstra byl již v roce 1952 a očekává se, že vyřazen bude až v roce 2040. Unikátní konstrukce tohoto stroje využívá turbovrtulové motory s protiběžnými vrtulemi. Verze která prolétala La Manche je modifikace vyráběná od roku 1981 s novým profilem křídla a elektronikou. TU-95MS má nosnost 15 000 kilogramů a je ozbrojen dvěma kanóny ráže 23mm.

Zajímavostí je, že z tohoto stroje byla shozena nejsilnější odpálená termonukleární puma v historii, tzv. Car-bomba 30.října 1961. Atomový hřib vzniklý odpálením této bomby měl 40 kilometrů v průměru a 60 kilometrů na výšku. Zničila by zcela oblast o průměru 280 kilometrů.

 

Nyní tyto stroje ohrožují civilní dopravu v okolí evropských zemí. Kvůli tomuto incidentu nad La Manche si britské ministerstvo předvolalo na kobereček ruského velvyslance.

A jak vypadal zásah britských stíhaček Typhoon můžete vidět na tomto videu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace