Ruští medvědi provokují nad La Manche

Ruští medvědi provokují nad La Manche
Autor fotografie: Alex Pereslavtsev, CC-BY-SA, Creative Commons|Popisek: TU-95 na Dnu vítězství 2008
30 / 01 / 2015, 21:00

Rusko opět testuje vzdušnou obranu zemí NATO v západní Evropě a jak jinak než svými bombardéry TU-95MS. Tyto bombardéry jsou schopné nést jaderné zbraně a jsou ruským ekvivalentem k americké B-52.

Dle informací ze serveru iDnes ve středu 28.1.2015 došlo k incidentu nad průlivem La Manche, kde dva strategické bombardéry TU-95MS prováděly leteckou hlídku. Již tradičně neodpovídající ruská letadla způsobila odklonění civilního letu. Ruská letadla mají vypnuté transpondéry a jsou tedy viditelná pouze pro vojenské radary.

TU-95MS (kód NATO Bear tedy medvěd) je opravdový veterán studené války, první let tohoto čtyřmotorového monstra byl již v roce 1952 a očekává se, že vyřazen bude až v roce 2040. Unikátní konstrukce tohoto stroje využívá turbovrtulové motory s protiběžnými vrtulemi. Verze která prolétala La Manche je modifikace vyráběná od roku 1981 s novým profilem křídla a elektronikou. TU-95MS má nosnost 15 000 kilogramů a je ozbrojen dvěma kanóny ráže 23mm.

Zajímavostí je, že z tohoto stroje byla shozena nejsilnější odpálená termonukleární puma v historii, tzv. Car-bomba 30.října 1961. Atomový hřib vzniklý odpálením této bomby měl 40 kilometrů v průměru a 60 kilometrů na výšku. Zničila by zcela oblast o průměru 280 kilometrů.

 

Nyní tyto stroje ohrožují civilní dopravu v okolí evropských zemí. Kvůli tomuto incidentu nad La Manche si britské ministerstvo předvolalo na kobereček ruského velvyslance.

A jak vypadal zásah britských stíhaček Typhoon můžete vidět na tomto videu.

Tagy článku