Ruští velitelé vydatně povzbuzují své vojáky, aby znásilňovali civilisty. ,,Trošku si odpočiňte," nabádají je

Ruští velitelé vydatně povzbuzují své vojáky, aby znásilňovali civilisty. ,,Trošku si odpočiňte,&quote; nabádají je
Autor fotografie: Pixabay
06 / 01 / 2023, 08:30

Ruští velitelé vědí o případech sexuálního násilí páchaného jejich podřízenými na Ukrajině a někdy dokonce své vojáky k takovému chování vůči civilistům nabádají, uvedl ve čtvrtek americký list The New York Times (NYT) s odvoláním na zjištění ukrajinské prokuratury.

,,Po analýze 30 případů sexuálního násilí jsem zaznamenal známky souhlasu ruských velitelů s takovým chováním," řekl Wayne Jordash, britský právník, který radí ukrajinským prokurátorům vyšetřujícím válečné zločiny agresora, v rozhovoru pro NYT.

V praxi to vypadá takto: velitelé říkají vojákům, aby si například „dovolili trochu odpočinout“. Také jsme si všimli jasného vzoru v chování invazních jednotek vstupujících do oblasti. Pozemní síly vstoupí do daného města a pak, druhý nebo třetí den okupace, začnou znásilňování, uvedla Iryna Didenko, vedoucí ukrajinské prokuratury odpovědné za vyšetřování sexuálních zločinů.

Zpráva NYT představuje mnoho drastických případů ruských zločinů v dobytých oblastech. Jak bylo zdůrazněno, říjnová zpráva Komise OSN pro lidská práva zaznamenala sexuální zločiny spáchané vojáky agresora jak na lidech nad 80 let, tak na čtyřletých dětech. Bylo potvrzeno více než tucet případů skupinového znásilnění, které nutí členy rodiny sledovat sexuální násilí na jejich milovaných, a znásilnění lidí zatčených Rusy.

,,Zahájili jsme 154 trestních případů týkajících se sexuálního násilí, ale skutečný počet takových trestných činů je mnohem, mnohem vyšší," zdůraznil Didenko.

S osvobozením následných území Ukrajiny od ruské okupace zaznamenáváme rostoucí počet znásilnění spáchaných vojáky agresora; oběťmi těchto zločinů jsou lidé velmi různého věku bez ohledu na pohlaví, oznámil ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin začátkem prosince minulého roku v rozhovoru pro německá a francouzská média.

Zprávy o znásilněních spáchaných Rusy na Ukrajině se objevují od 24. února, kdy začala kremelská invaze do sousední země. Ukrajinská generální prokuratura v polovině prosince oznámila, že pouze v oblastech osvobozených od ruské okupace v západní části Chersonské oblasti bylo dosud zaznamenáno 64 případů sexuálních trestných činů.

Zdroj: tvp.info, The New York Times

Tagy článku