Ruští vojáci střelbou v arménské vesnici vyděsili obyvatele

Ruští vojáci střelbou v arménské vesnici vyděsili obyvatele
20 / 07 / 2018, 07:00

Ruští vojáci ze 102. základny Ruské armády dislokované v Arménii severně od hlavního města Jerevanu vyděsili střelbou místní vesničany. Incident odsoudil arménský premiér Nikol Pashinyan a ruský velitel musel zveřejnit oficiální omluvu. Arménie ´hostí´ ruskou základnu na svém území už od roku 1995 jako pojistku proti sousednímu, vojensky výrazně silnějšímu Ázerbájdžánu, jehož území okupuje už od 90. let minulého století.

Ruská základna existuje na arménském území už od roku 1995 na základě mezinárodní smlouvy Arménie s Ruskou federací. Je dislokována v místě, kde dříve byla dislokována 127. motorizovaná divize Sovětské armády. Na výcvik ruských vojáků včetně průjezdů kolon techniky a střeleb jsou místní zvyklí, v tomto případě ale došlo ke střelbě přímo v katastru vesnice Panik, což místní obyvatele vyděsilo a obrátili se se stížností na centrální vládu. Vysvětlení, že se jednalo o střelbu slepými náboji, a omluva, že o cvičení nebyli vesničané informováni předem, vyřešily situaci jenom částečně.

Na incident musel reagovat přímo arménský premiér Nikol Pashinyan, který incident odsoudil slovy:

„Jedná se o nepřijatelný incident proti přátelským vztahům našich zemí a proti suverenitě naší země, všichni, kteří jsou vinni musí být potrestáni, jak si zaslouží.“

Pashinyan chodí po mimořádně tenkém ledě. Přítomnost ruských vojáků v zemi se silně dotýká arménské národní hrdosti, na druhou stranu jsou vnímáni jako bezpečnostní pojistka v zamrzlém konfliktu se sousedním Ázerbájdžánem. Třímiliónová Arménie s daleko slabší ekonomikou okupuje už od války v 90. letech 16 procent ázerbájdžánského území. Jedná se o teritorium Náhorního Karabachu, který Arménci považují za svou národní kolébku, ale i přilehlé ázerbájdžánské okresy. Arménce vyzvalo ke stažení sil z Ázerbájdžánu a ukončení okupace několik rezolucí OSN, Arménie na konflikt doplácí chudobou a mezinárodní izolací. Jedním z důvodů, proč Arménci vyhráli válku proti silnějšímu sousedovi, byla právě pomoc Sovětské armády. Konflikt doprovázeli i etnické čistky v Karabachu proti menšinovým Azerům.

Psali jsme: Křesťanská Arménie nástrojem ambic islámského Íránu a expanzivního Ruska

Cenou za udržení Náhorního Karabachu je tak pro Arménce postavení ruského protektorátu, na jehož území je trvale přítomná základna s několika tisíci vojáků, stovkami tanků a obrněných vozidel a letkou nadzvukových MiG-29.

Arménská zkušenost starší generaci českých občanů připomíná přítomnost Sovětských vojsk v Československu od invaze v roce 1968 do jejich stažení v roce 1991. I v Československu se okupující vojska snažila o určitou diskrétnost a nezasahování do života obyvatel, což ale nebylo prakticky možné.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace