Růžičkova „Vejprtská novela“ o požární ochraně schválena v prvním čtení – posílí bezpečnost v zařízeních sociálních služeb

Růžičkova „Vejprtská novela“ o požární ochraně schválena v prvním čtení – posílí bezpečnost v zařízeních sociálních služeb
Popisek: poslanec Pavel Růžička
02 / 02 / 2021, 13:00

Na podzim významnou novelu schválila Vláda, na konci ledna ji v prvním čtení projednala a do dalších fází legislativního procesu poslala Sněmovna. Řeč je o tzv. "Vejprtské novele" zákonů o požární ochraně a o integrovaném záchranném systému. Vejprtské proto, že reaguje na zjištění učiněná po tragédii v ústavu pro mentálně postižené ve Vejprtech, jež odhalila vážné systémové nedostatky. Iniciátorem novely je poslanec Pavel Růžička (ANO), nejen dlouholetý voják, ale také dobrovolný hasič a předseda Podvýboru pro Hasičský záchranný sbor ČR.

Na svém facebookovém profilu Pavel Růžička uvedl:

"Mám velkou radost, že dnes prošla "Vejprtská novela", zákon o požární ochraně, prvním čtením! Návrh zákona se podařilo předložit po roce od tohoto tragického požáru.

Cílem návrhu je zvýšení požární bezpečnosti klientů v pobytových zařízeních sociální služeb. Požáry v zařízeních, ve kterých jsou klienti upoutáni na lůžko, nebo se závažnou psychickou poruchou, jako tomu bylo ve Vejprtech, jsou totiž pro hasiče jedny z nejtěžších zásahů, a to především z důvodu nespolupráce těchto osob při evakuaci ze zasaženého objektu požárem.

Jedna z nejdůležitějších věcí při vzniku požáru je včasná detekce vzniku požáru. Čím dříve bude požár detekován, nebo zpozorován, a ohlášen na tísňovou linku, tím je větší úspěch na záchranu osob a majetku v místě požáru."

Požár v ústavu pro mentálně postižené ve Vejprtech vypukl 18. ledna 2020, a vedle požáru hotelu Olympik v Praze v květnu 1995, požáru na pražském nádraží Florenc v roce 2010 a rovněž loňského srpnového neštěstí v Bohumíně patří z hlediska počtu obětí k nejtragičtějším od roku 1990.

Novelu zákona, která zavádí nové povinnosti právě pro zařízení sociálních služeb, za navrhovatele představil plénu Sněmovny v pátek 29. ledna poslanec Růžička mj. slovy: "Ve Vejprtech se jednalo o požár, který byl zpozorován po 45 minutách, to se jedná již o čtvrtou fázi požáru, v daném požárním úseku nemá již co hořet. Ve Vejprtech chybělo opravdu jen málo,aby obětí nebylo ještě více a také aby se požár nerozšířil na střešní konstrukci a do ostatních požárních úseků, ale to se nestalo díky profesionálnímu  zásahu JSDH Vejprty a jednotek HZS Ústeckého kraje."

Podle návrhu musí být pobytová zařízení sociální služeb nad 50 osob vybavena elektrickou požární signalizací; je-li ubytovací kapacita tohoto zařízení 50 osob nebo nižší, budou vybavena zařízením autonomní detekce a signalizace. Jednou z nejdůležitějších věcí při vzniku požáru je totiž včasná detekce vzniku požáru – čím dříve bude požár detekován, nebo zpozorován, a ohlášen na tísňovou linku, tím je větší úspěch na záchranu osob a majetku v místě požáru.

K zákonu se po projednání ve výborech budou moci poslanci vrátit v březnu ve druhém čtení, v jehož průběhu budou projednány pozměňovací návrhy. Podvýbor pro Hasičský záchranný sbor ČR projedná návrh novely za účasti generálního ředitele HZS generálporučíka Drahoslava Ryby zítra.

Tagy článku

-->