Růžičkova „Vejprtská novela“ o požární ochraně schválena v prvním čtení – posílí bezpečnost v zařízeních sociálních služeb

Růžičkova „Vejprtská novela“ o požární ochraně schválena v prvním čtení – posílí bezpečnost v zařízeních sociálních služeb
Popisek: poslanec Pavel Růžička
02 / 02 / 2021, 13:00

Na podzim významnou novelu schválila Vláda, na konci ledna ji v prvním čtení projednala a do dalších fází legislativního procesu poslala Sněmovna. Řeč je o tzv. "Vejprtské novele" zákonů o požární ochraně a o integrovaném záchranném systému. Vejprtské proto, že reaguje na zjištění učiněná po tragédii v ústavu pro mentálně postižené ve Vejprtech, jež odhalila vážné systémové nedostatky. Iniciátorem novely je poslanec Pavel Růžička (ANO), nejen dlouholetý voják, ale také dobrovolný hasič a předseda Podvýboru pro Hasičský záchranný sbor ČR.

Na svém facebookovém profilu Pavel Růžička uvedl:

"Mám velkou radost, že dnes prošla "Vejprtská novela", zákon o požární ochraně, prvním čtením! Návrh zákona se podařilo předložit po roce od tohoto tragického požáru.

Cílem návrhu je zvýšení požární bezpečnosti klientů v pobytových zařízeních sociální služeb. Požáry v zařízeních, ve kterých jsou klienti upoutáni na lůžko, nebo se závažnou psychickou poruchou, jako tomu bylo ve Vejprtech, jsou totiž pro hasiče jedny z nejtěžších zásahů, a to především z důvodu nespolupráce těchto osob při evakuaci ze zasaženého objektu požárem.

Jedna z nejdůležitějších věcí při vzniku požáru je včasná detekce vzniku požáru. Čím dříve bude požár detekován, nebo zpozorován, a ohlášen na tísňovou linku, tím je větší úspěch na záchranu osob a majetku v místě požáru."

Požár v ústavu pro mentálně postižené ve Vejprtech vypukl 18. ledna 2020, a vedle požáru hotelu Olympik v Praze v květnu 1995, požáru na pražském nádraží Florenc v roce 2010 a rovněž loňského srpnového neštěstí v Bohumíně patří z hlediska počtu obětí k nejtragičtějším od roku 1990.

Novelu zákona, která zavádí nové povinnosti právě pro zařízení sociálních služeb, za navrhovatele představil plénu Sněmovny v pátek 29. ledna poslanec Růžička mj. slovy: "Ve Vejprtech se jednalo o požár, který byl zpozorován po 45 minutách, to se jedná již o čtvrtou fázi požáru, v daném požárním úseku nemá již co hořet. Ve Vejprtech chybělo opravdu jen málo,aby obětí nebylo ještě více a také aby se požár nerozšířil na střešní konstrukci a do ostatních požárních úseků, ale to se nestalo díky profesionálnímu  zásahu JSDH Vejprty a jednotek HZS Ústeckého kraje."

Podle návrhu musí být pobytová zařízení sociální služeb nad 50 osob vybavena elektrickou požární signalizací; je-li ubytovací kapacita tohoto zařízení 50 osob nebo nižší, budou vybavena zařízením autonomní detekce a signalizace. Jednou z nejdůležitějších věcí při vzniku požáru je totiž včasná detekce vzniku požáru – čím dříve bude požár detekován, nebo zpozorován, a ohlášen na tísňovou linku, tím je větší úspěch na záchranu osob a majetku v místě požáru.

K zákonu se po projednání ve výborech budou moci poslanci vrátit v březnu ve druhém čtení, v jehož průběhu budou projednány pozměňovací návrhy. Podvýbor pro Hasičský záchranný sbor ČR projedná návrh novely za účasti generálního ředitele HZS generálporučíka Drahoslava Ryby zítra.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace