Rychlík od Synology: DiskStation DS716+II

Rychlík od Synology: DiskStation DS716+II
06 / 05 / 2017, 15:00

Do redakčního testu nám dorazil NAS server firmy Synology střední cenové kategorie s označením DiskStation DS716+II.

Nenápadná kartonová krabice v sobě ukrývala kompaktní NAS pro dva disky 3,5“, se dvěma Ethernet porty 1GbE, třemi porty USB 3.0 a jedním eSATA.

Výkonu na rozdávání

DiskStation DS716+II je vlastně hardwarově poměrně slušně vybavený počítač, kdy CPU je Intel Celeron N3160 se 4 jádry o frekvenci 1,6-2,24 GHz a systémová paměť má 2GB v pamětech DDR3. Maximální interní kapacita je 20TB (2x10TB disk), pokud se využijí rozšiřovací jednotky, můžete mít až 70 TB. Dvě gigabitové síťové karty podporují funkce Failover a Link Aggregation.

Podporované souborové systémy jsou Btrfs, EXT4, EXT3, FAT, NTFS nebo HFS+, a jednotka podporuje i virtualizaci v prostředích VMware, Microsoft Hyper-V nebo Citrix. Teoretická rychlost čtení je přes 226 MB/s, rychlost zápisu až 141 MB/s.

Šroubovák nepotřebujete

Oproti například modelu DS216 bylo jasně vidět, že tento model svým provedením míří spíše do menších firem než domácností. K jeho zprovoznění nepotřebujete nic jiného, než volný síťový kabel a dva HDD. V našem případě jsme NAS osadili dvěma disky od Western Digital o kapacitě 2TB ze série WD Purple, tedy disků určených pro Video Surveillance. Během přípravy diskového pole nepotřebujete žádný nástroj, maximálně nůžky na antistatický sáček chránící disky. Žádné šroubky, disky se vloží do hot swap rámečků a fixují se pomocí pružných ližin s výčnělky, které zapadnou do děr na šrouby.  Do USB 3.0 byl zapojen externí HDD o kapacitě 2TB od firmy Western Digital.

NAS

Pak již stačilo NAS zapnout a spustit průvodce nastavením. Kromě automatické kontroly a stahování aktualizací vás diskové pole vybídne i k vytvoření účtu QuickConnect na dálkovou správu NASu a přístup z mobilních aplikací. Po asi 5 minutách se již nacházíte v známém prostředí operačního systému DSM (zde ve verzi 6.1). V DSM lze také sledovat jak hardwarové parametry (zátěž CPU, využití operační paměti a sítě), tak softwarové, jako např, připojené uživatele, nebo změny v souborech.

NAS

Bohatá softwarová výbava

Po spuštění je nutné nakonfigurovat disky přes aplikaci Správce úložiště, v našem případě jsme zvolili variantu RAID 1, tedy zrcadlené disky, kdy jsou na oba ukládaná stejná data. Pokud jeden disk selže, stále jsou data na tom druhém. Jednotka ale podporuje i vyšší typy polí RAID, tedy RAID 5, 6 a 10 za použití rozšiřovací jednotky.
Po nakonfigurování kapacity pole se vytvoří pomocí aplikace File Station sdílená složka a již nic nebrání tomu, aby uživatelé s definovanými právy začali ukládat data.

Externí disk připojený do USB je stejným způsobem možné nasdílet a zvýšit tak kapacitu pro ukládání dat.
Jednou ze skvělých vlastností jednotek NAS firmy Synology je jednoduchá instalace balíčků programů, které je možné používat a v případě DS716+II je nabídka opravdu široká. Od antivirových programů, přes zálohovací software, po multimédia. Tím ale nabídka zdaleka nekončí a na svůj NAS si můžete nainstalovat i mailový server, nebo redakční systém či balík kancelářských programů. Veškeré dostupné cloudové služby je možné přidělit jednotlivým uživatelům podle práv, které dostanou.

Tím ale schopnosti tohohle NASu zdaleka nekončí. Aplikace High Availability Manager dokonce umožňuje vytvořit ze dvou serverů Synology cluster.

Vzhledem k diskům, které jsme použili, nás zajímala i funkce Surveillance Station, která umožňuje připojit v tomto případě až 40 IP kamer a ukládat záznam, případně sledovat streamované video. Opět je vše automatizované, a systém vyhledá buď všechny dostupné kamery v příslušném IP rozsahu, nebo pokud znáte IP adresu kamery, zadáte ji napřímo a systém u podporovaných kamer ukáže značku a model kamery, použitou kompresi a kontrolní záběr. Pro naše testování jsme použili kamery Brickcom a Avigilon. NAS kamery okamžitě detekoval a připojil. Od toho okamžiku bylo možné sledovat živý stream z kamery, nebo nastavit ukládání záznamu na disk.

DiskStation DS716+II nabízí i možnost mobilního přístupu k datům, kdy jsou poskytovány aplikace pro oba hlavní operační systémy, tedy Android a iOS. Aplikace DS file umožní přístup ke sdíleným složkám a souborům v nich uložených. Soubory je možné zobrazovat, stahovat na mobilní zařízení, případně mazat.

Přes speciální aplikace DS video, DS photo je zjednodušený přístup k uloženým multimédiím a v zařízení je rovnou i přehrávat. DS cam zobrazuje záběry z připojených kamer a přehrává uložené záznamy.

Cloudsync

Další skvělou funkcí je i synchronizace dat z vašich veřejných cloudů, jako je OneDrive, Dropbox, Box, Google Drive nebo Amazon. Nastavit se dá jednosměrná i oboustranná synchronizace souborů.

Závěr

DS716+II je vhodný pro menší podniky, případně pro domácnosti, které nehodlají na ukládání svých dat šetřit a využijí veškeré možnosti systémem poskytované, od video surveillance po ukládání dat a zabezpečený přístup k nim odkudkoli na světě.

Plus:
+ Perfektní provedení boxu na disky
+ Jednoduchá výměna disku hot-swap
+ Vysoká rozšiřitelnost

Minus:
- Cena přes 12 000 Kč bez disků

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.