Rychlík od Synology – dvoupásmový router RT2600ac pro segment SOHO

Rychlík od Synology – dvoupásmový router RT2600ac pro segment SOHO
Popisek: RT2600ac
24 / 02 / 2019, 08:30

Do redakčního testu nám dorazil WiFi router od společnosti Synology s označení RT2600ac. Překvapením byla poměrně velká krabice, ve které router dorazil, ale vše se vysvětlilo ihned po jejím otevření. RT2600ac je totiž opravdu velký kus zařízení.

Samotný router měří na šířku 28 cm, hloubka je téměř 17 cm a na výšku bez antén má 7,7 cm bez antén. Ty jsou pro dokonalé pokrytí prostoru celkem 4. Nožičky routeru jsou přidělané napevno.

Jak je router vybaven?

RT2600ac splňuje standardy bezdrátové komunikace 802.11a/b/g/n/ac s rychlostí až 2530 Mbps, je vybaven výkonným dvoujádrovým CPU o frekvenci 1,7 GHz, Dual-Band 800 + 1733 Mb/s. Dále na routeru naleznete zboku jeden port USB 3.0, jeden USB 2.0 na zadní části routeru, čtečku SD karet, duální WAN vstupy možností připojení dvou poskytovatelů připojení a 4xGLAN porty. Na zadní části routeru se vedle již uvedených síťových portů nachází vypínač a tlačítko reset pro případný návrat k továrnímu nastavení.

Funkce Smart Connect automaticky vyřeší, jaké pásmo je pro připojená zařízení nejvhodnější a nemusíte tedy zkoumat, zda se má váš notebook připojit na 2,4 GHz nebo 5 GHz.

Samozřejmostí je i QoS na aplikační vrstvě či vrstvě 7, což umožňuje aplikacím přidělit určitou šířku pásma tak, aby nebyla ovlivněna jiná prostředí nebo aplikace.

Spuštění

Po vybalení z krabice a zapojení routeru do sítě vás provede instalační wizard ve webovém prohlížeči všemi kroky, které jsou potřebné pro nastavení routeru. Nejprve potřebujete znát bezpečnostní PIN, napsaný na spodní části routeru, což eliminuje bezpečnostní rizika díky použití předdefinovaných uživatelů a hesel typu admin:admin. V dalších krocích se nastavuje správcovský účet pro router, SSID sítě, režimy provozu routeru nebo jakým způsobem získá router IP adresu. Následně se router asi během 3 minut nastaví a na ploše prohlížeče se objeví známý operační systém SRM od Synology, který je velmi podobný NAS od stejné firmy.

Na jeho ploše jsou vytažené ikony s Centrem sítí, nastavením, obchodem s aplikacemi atd.

Bezpečnost nade vše

Jako vždy je silnou stránkou zařízení od firmy Synology možnost doinstalovat různé balíčky programů, které rozšíří základní funkčnost zařízení. Velmi zajímavou volbou je balíček Safe Access, který ocení nejen domácí uživatel, ale i správce IT v menší či střední firmě.

Safe Access umožňuje nadefinovat různé bezpečnostní profily pro různé uživatele ve vaší síti podle charakteristik jejich práce. Pokud využíváte tento router doma, je velmi jednoduché přiřadit například zařízením vašich dětí profil, jehož webový filtr nastavíte na “Dítě” a všechna jeho zařízení k tomuto profilu zařazená budou blokovat přístup k explicitním materiálům, násilí, drogám. Stejně tak je možné omezit dobu, kterou může dítě na počítači strávit a časové rozmezí, kdy má přístup na internet povolen.

Pokud router využijete ve firmě, budete rádi za profil “Zaměstnanec”, kdy je možné zabránit v pracovní době přístupu na sociální sítě, e-shopy, explicitní obsah atd.

RT2600ac nabízí i vytvoření oddělené WiFi sítě pro hosty, což opět nabídne velké množství využití jako doma tak ve firmě. Pokud by předdefinované profily nevyhovovaly, je možné si ručně nastavit vlastní, odpovídající vašim potřebám.

Monitorování sítě vám pak sdělí, kolik hodin strávilo které zařízení na internetu, či jaké stránky se pokusil kdo otevřít.

Z dalších zajímavých balíčků určitě oceníte VPN Plus Server, který vám umožní zřídit si zabezpečený přístup do interní sítě díky protokolům WebVPN, SSL VPN, Remote desktop a dalším.

Na multimédia se nezapomnělo

Z multimediálních funkcí, na které Synology také bere ohled, je možné doinstalovat na router Mediální server s podporou protokolů DLNA/UPnP. Následně můžete z externího úložiště připojeného přes USB port k routeru přenášet hudbu, filmy či fotografie do TV připojených do vaší sítě.

Kromě toho je k dispozici i balíček Cloud Station Server pro synchronizaci dat z různých platforem a jejich ukládání na zařízení NAS. Pro tento účel je nutné naistalovat na příslušnou platformu klientskou aplikaci, která synchronizaci umožní. Pomocí služby Cloud Station ShareSync je možné zálohovaná data přenášet i na jiný NAS a vytvořit si tak další kopii dat.

Oba uvedené balíčky je možné nainstalovat až poté, co k routeru připojíte externí úložiště.

Závěr

Tento výkonný router míří nejen do menších či středních firem díky svým širokým možnostem nastavení a vysokou úrovní zabezpečení, ale je vhodný i pro domácí použití u náročných uživatelů. Limitující je poněkud vyšší cena, ta je ale vyvážena například možností vytvořit si levné NAS zařízení a ušetřit tak na nákladech jinde.

Během testů nedošlo k žádným problémům, zařízení se chovalo zcela konzistentně, nastavení je intuitivní.

 

Plus

-          Vysoká rychlost v pásmu 5GHz

-          Inteligentní správa uživatelů

-          Zabezpečení

-          VPN

-          Synchronizace dat

-          Funkce NAS

Mínus

-          Velikost

-          Vyšší cena

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.