S AfD už budou muset v příštích parlamentních volbách počítat i její nejzarytější odpůrci

S AfD už budou muset v příštích parlamentních volbách počítat i její nejzarytější odpůrci
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Frauke Petry
20 / 09 / 2016, 18:15

Další volební úspěch německé AfD v zemských volbách v Berlíně naznačuje, že strana může usilovat i o vítězství ve volbách do Bundestagu v roce 2017.

KOMENTÁŘ

Poznatek číslo 1 - AfD sílí a nabírá nové voliče, poznatek číslo 2 - jak AfD sílí, tak oslabuje vládní CDU Angely Merkelové, ale i další strany, konečně poznatek číslo 3 - s AfD budou muset počítat v příštích nejdůležitějších volbách do Bundestagu i její dosavadní největší soupeři.

Z těchto poznatků je jasné, že AfD již není pouze ,,pravicově populistickou" stranou, jak se ji snaží vykreslit její političtí oponenti, ale stranou, která je schopna oslovit kromě pravicového voliče i toho středového, a tak odčerpávat výrazné penzum hlasů jak CDU, tak i například FDP (Freie Demokratische Partei).

AfD se stala v posledních dnech doslova ,,lovnou zvěří" a předmětem nejrůznějších politických intrik a urážek, které se měnily v některých případech až v živočišnou nenávist, když například předsedkyni strany Frauke Petryové někdo podpálil v sobotu auto.  Je nadmíru jasné, že to souvisí se sílícím politickým vlivem AfD. Někteří jdou dokonce tak daleko, že úspěch AfD označují jako návrat nacismu do Německa, i když v jejím programu žádné nacistické požadavky samozřejmě nenajdeme. Najdeme tam mimochodem kromě řešení migrační otázky i ,,recepty" na všechny oblasti života.

AfD již před dvěma lety střízlivě a věcně kritizovala migrační politiku Angely Merkelové, která totálně selhala, že i německá kancléřka nyní připouští, že ,,někde" udělala chybu. Je jasné, že AfD jen sklízí ovoce správné politiky, kterou mnozí považovali za extrémismus, který nemá na německé politické scéně co dělat.

Ale opak je pravdou a vliv AfD bude touto setrvačností ještě více sílit, což se může definitivně potvrdit (a především zhodnotit) v parlamentních volbách již příští rok, kdy strana vážně promluví do pořadí nejsilnějších politických stran.

 

Tagy článku