S Angelou na věčné časy?

S Angelou na věčné časy?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Angela Merkelová
07 / 12 / 2016, 17:00

KOMENTÁŘ

Angela Merkelová opět stojí v čele své CDU. Při volbě na sjezdu v Essenu získala téměř 90%. Jaképak tedy překvapení, když německá kancléřka stojí v čele strany již od roku 2 000 a svou funkci dokázala stále obhajovat dokola? Zarážející je však laciná změna její rétoriky, která jde plně ruku v ruce s blížícími se parlamentními volbami v Německu.

Najednou již Merkelová ví, že zahalování obličejů u muslimských žen ,,není německé", vyzdvihla německé právo oproti právu šaría, snad i částečně prozřela i v otázce migrantů, když na sjezdu prohlásila, že ,,situace z podzního léta 2015 (,,Evropa vlnu imigrantů zvládne") se nemůže, nemá a nesmí opakovat."

Ale máme ji to skutečně věřit, nebo ji k tomu ,,dotlačily" objektivní okolnosti a tlak jejích spolustraníků i politických oponentů? Smutnější je možná fakt, že Merkelová za svůj postoj k uprchlické krizi prakticky nezaplatila větší politickou daň, pokud nepočítáme zemské volby v Meklenbursku - Předním Pomořansku, kdy strana utrpěla významné ztráty. Nicméně Merkelová i tehdy ,,přežila".

Jedním z důvodů, proč je Merkelová stále na politickém výsluní, je neexistence silného vnitropolitického soupeře, přirozeného lídra. Možná je to dáno i tím, že v roce 2000 při volbě nového předsedy CDU dokázala porazit mnoho zájemců o tuto funkci včetně výrazného Wolfganga Schäubla, a tím se politicky zocelila při dalších volbách.

Na druhé straně pro žádnou stranu, a to ani v českých podmínkách, není zdravé, aby neměla silnější vnitrostranickou opozici, což evidentně vidíme v případě CDU. Merkelová zkrátka přizpůsobila svou rétoriku tomu, aby byla co možná nejhladčeji zvolena, a samozřejmě směrem k blížícím se parlamentním volbám, které budou v mnoha směrech pro Německo klíčové.

Pokud CDU vyhraje, bude veřejně potvrzena i pozice Angely Merkelové na německé politické scéně i přes její ,,Wilkommenskultur". Pak je klidně možné, že Německo čeká dlouhá vládní série s Merkelovou na dobu neurčitou.

Tagy článku