Ve středu 6. prosince oznámil prezident Donald Trump, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město státu Izrael. Učinil tak v Diplomatickém salonku Bílého domu, a svůj úmysl také vysvětlil: „Staré problémy vyžadují nový přístup.“
„Roku 1995 přijal Kongres zákon o velvyslanectví v Jeruzalémě,“ pokračoval prezident, „vyzývající federální vládu přemístit velvyslanectví do Jeruzaléma a uznat toto město – a to je důležité – hlavním městem Izraele.…Přesto dalších 20 let využíval každý americký president zákonnou možnost, jak odsunout stěhování ambasády, tak uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Prezidenti vydávali tato rozhodnutí s cílem činit pokroky ve věci míru… Bylo by pošetilé předpokládat, že opakování přesně toho samého vzorce by nyní přineslo jiný nebo lepší výsledek. Proto jsem rozhodl, že přišel čas uznat oficiálně Jeruzalém hlavním městem Izraele. Pro předchozí prezidenty bylo toto jejich hlavním volebním slibem, ale slib nesplnili. Já jej dnes plním.“
Nebyl by to Donald Trump, kdyby vzápětí po projevu neprovedl něco ohromujícího. Přešel k připravenému stolku a podepsal přesně ten samý výnos, který před ním podepisovali zmiňovaných 20 let jeho předchůdci. Rozhodnutí o oddálení zákona o velvyslanectví v Jeruzalémě o dalšího půl roku.
Aniž by tedy de jure provedl cokoliv, podařilo se mu dokonale rozzuřit muslimy a zmást spojence.
Proč to prezident Trump udělal?
Musíme si uvědomit, že minimálně od rozpadu Sovětského svazu nevychází americká zahraniční politika ze zásadní globální strategie, ale je ad hoc diktována proměnlivými poměry domácími. Donald Trump čelí ve Washingtonu útokům ze všech stran, a nutně potřebuje politické body. Ale ne ledajaké. Chce se zalíbit neokonzervativcům, plní tedy ty volební sliby, které konvenují jim. Na plány, které ho vynesly do prezidentského křesla, například realistický a umírněný přístup k zahraniční politice, rychle zapomíná. Potřebuje získat silného spoluhráče – a tím je bezesporu izraelský premiér Benjamin Netanjahu, modla oficiálního Washingtonu.
psali jsme: Donald Trump připravuje přemístění americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma
Zde se hodí zeť, Jared Kushner. Ten pochází z rodiny, která léta pěstuje s Netanjahuem osobní přátelské vztahy. Povídá se dokonce, že když byl Jared ještě teenagerem, a strýček Benjamin přijel na návštěvu, mladý Jared se stěhoval ze své postele, která byla přidělena hostovi.
Méně úsměvnou je skutečnost, že Jared Kushner byl v letech 2006 až 2015 ředitelem Nadace Charlese a Seryl Kushnerových, která spolufinancuje budování židovských osad na Západním břehu. To sice porušuje mezinárodní právo, ale prezident Trump se nechal slyšet, že on v osidlování palestinských území překážku míru nevidí. Palestinci však ano.
6. listopadu přicestoval do Rijádu prezident Palestinské správy (a předseda PLO) Mahmúd Abbás (82) na pozvání korunního prince Mohammeda Bin Salmana (MBS - 32). Ten Abbásovi sdělil, že starý plán na vytvoření palestinského státu na území Západního břehu a Gaze s východním Jeruzalémem jako hlavním městem je mrtev. Přišel čas na plán B – palestinský stát pouze v pásu Gaza. MBS ve snaze pilulku Abbásovi poněkud osladit nabídl Správě 10 miliard USD a blíže nedefinovanou částku přímo pro prezidenta Abbáse. Ten, ve svém věku na světské požitky již méně náročný, vše odmítl.
Nic však nadále nebránilo prezidentovi Spojených států veřejně vyhlásit přání premiéra Izraele.
Ať již je to se spravedlností či oprávněnými nároky Izraelitů a Palestinců jakkoliv, celá záležitost – jak se stalo v posledních letech tradicí – kouzlem nechtěného posiluje Írán a Ruskou federaci.
psali jsme: Hlavní město státu Izrael? České ministerstvo školství to neví
Írán je nyní v očích muslimů, jak Šíitů, tak Sunnitů, jediným silným a hrdým ochráncem jejich práv (Saudská Arábie soustavně zrazuje s Izraelem), a Rusko uvážlivou velmocí, která nedělá chyby a partnersky komunikuje se všemi.
Spojené státy se pro národy Středního východu staly vykonavatelem vrtochů premiéra Netanjahua.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více
Autor: genmjr. (v zál.) Ing. Petr Pelz
náčelník Vojenské zpravodajské služby (1995 -1996), ředitel Vojenského zpravodajství (1996 - 2001), Zvláštní bezpečnostní poradce velvyslance u OSN v New Yorku (2002 - 2006) a velvyslanec ČR v Islámské republice Afghánistán (2010 - 2012)