S Le Penovou jako prezidentkou by Francie mohla uznat anexi Krymu

S Le Penovou jako prezidentkou by Francie mohla uznat anexi Krymu
Popisek: Marine Le Pen
21 / 05 / 2016, 08:30

Paříž (ČTK) - Francie by mohla uznat ruskou anexi ukrajinského Krymu, řekla včera vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, a to za předpokladu, že ona by v roce 2017 byla zvolena francouzskou prezidentkou.

Le Penová v rozhovoru pro francouzskou mutaci ruské televize Russia Today zároveň znovu zkritizovala "naprosto stupidní" sankce Západu vůči Rusku právě kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, který doprovázel i ruský zábor poloostrova.

"Francie by mohla uznat Krym (jako nedílnou součást Ruska)," řekla Le Penová podle agentury AFP.

Le Penová se také vyjádřila k dalším mezinárodním otázkám. Například vyslovila názor, že pokud by se do čela Spojených států dostala Hillary Clintonová, pravděpodobná demokratická kandidátka na prezidentku, šlo by z hlediska francouzských zájmů o vůbec nejhorší možnost.

Podle Le Penové provázela Clintonová všechna americká rozhodnutí, jež uvrhla svět do chaosu. "Myslím si, že pokud bude zvolena, bude pokračovat v této destruktivní politice, v konfliktech, v uzavření Evropy v zaslepeném euroatlantismu, takže si myslím, že je nebezpečím pro klid světa," řekla Le Penová.

Průzkumy veřejného mínění dávají Le Penové jednoznačnou šanci na postup do druhého kola prezidentské volby v příštím roce. Ve druhém kole jsou ale naopak její šance malé, protože se předpokládá, že většinoví odpůrci Le Penové a její Národní fronty se semknou za umírněnějším protikandidátem. Stalo se tak již v roce 2002, kdy otec Marine, Jean-Marie Le Pen, ve druhém kole drtivě prohrál s Jacquesem Chirakem.

Tagy článku