S legálně drženou zbraní bránil svojí rodinu ve svém domě. Nevinného muže se zastal až Ústavní soud.

S legálně drženou zbraní bránil svojí rodinu ve svém domě. Nevinného muže se zastal až Ústavní soud.
Popisek: Ilustrační foto
13 / 05 / 2016, 07:15

Stačilo zazvonit, ale policie vyrazila dveře. Důvod? Obyvatel domu měl u sebe legálně drženou zbraň.

Občan Kosovské republiky Skender Bojku použil zbraň, když se do jeho domu v Herinku u Prahy dobývala nad ránem policie pomocí beranidla. Bál se lupičů. Výkřiky "Policie" podle svých slov přes dveře neslyšel. Podle obhajoby tedy šlo o takzvanou putativní, domnělou nutnou obranu v situaci, kterou považoval za bezprostřední kriminální útok na sebe i rodinu. 

Ústavní soud (ÚS) se zastal cizince potrestaného čtyřmi roky vězení za střelbu na policisty, které považoval za lupiče. Justice porušila mužovo právo na spravedlivý proces a nerespektovala princip presumpce neviny. Muž, který si ve vězení odseděl asi tři roky, byl proto včera propuštěn na svobodu. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Praze.

Podle ÚS se neprokázalo, že cizinec střílel v úmyslu usmrtit lidi za dveřmi. Už proto se nemohlo jednat o trestný čin vraždy, řekla soudkyně Kateřina Šimáčková. Justice podle ní pohlížela na celou situaci primárně optikou policistů, nikoliv z pohledu vyděšeného člověka, který má strach o své blízké.

"Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto případu," řekla cizincova advokátka Klára Samková. Případ označila za exces, který zdevastoval slušně žijící rodinu. Doufá, že si policisté i soudy vezmou ponaučení.

Bojku byl do včerejška ve výkonu trestu. Z jednací síně jej ještě odvezla eskorta zpět do vazební věznice, odkud byl ale podle České televize posléze propuštěn na svobodu.

Cizincovi původně hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení. Krajský soud v Praze mu vyměřil pětiletý trest, Vrchní soud v Praze verdikt o rok zmírnil a rozhodnutí pak potvrdil Nejvyšší soud. Ústavní soudci zrušili rozsudky soudů všech stupňů, případ se tak vrací na začátek. Podle Samkové by státní zastupitelství mělo zvážit stažení obžaloby. V případě zproštění by mohl Bojku žádat odškodnění.

Incident se stal 10. prosince 2013. Útvar rychlého nasazení zasahoval společně s protikorupční policií. Použití beranidla bylo podle policistů nutné, protože dostali informaci, že obyvatel domu u sebe má legálně drženou zbraň. Nad policejním zásahem se ústavní soudci dnes pozastavili a poukázali na to, že Bojku tehdy nebyl z ničeho obviněný ani podezřelý. Byl bezúhonný, v ČR pobýval legálně.

"První, co mě osobně napadlo, když jsem si ten spis otevřela, bylo: A proč na něj normálně nezazvonili?" uvedla Šimáčková. Ani při domovní prohlídce policisté nenašli, co hledali.

Cizincova manželka nález ÚS označila za zázrak. Zásah policie také zprvu považovala za kriminální útok. "Bylo to brutální přepadení naší rodiny, trvalo vše asi 15 vteřin, to ani nevstanete, jste dezorientovaní, byly tam krčící se postavy," popsala novinářům.

Bojku, kterého probudily hlasité rány, vystřelil ze vstupní haly domu přes hliníkové vchodové dveře. Střela pronikla rámem a venku trefila jednoho ze členů zásahové jednotky do opasku a ochranné vesty v oblasti podbřišku. Policista neutrpěl vážné zranění.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->