Saab bude spolupracovat s  firmou Meopta, na Dnech NATO podepsali memorandum

Saab bude spolupracovat s  firmou Meopta, na Dnech NATO podepsali memorandum
Popisek: Podpis memoranda mezi firmou Meopta a Saabem na Dnech NATO
18 / 09 / 2017, 17:00

Společnost Saab, dodavatel obranných a bezpečnostních řešení, podepsala memorandum o porozumění s českou společností Meopta, která se věnuje výrobě optických součástí. Podpis memoranda se uskutečnil na akci Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky v Ostravě v sobotu 16. září 2017. Jedná se o největší bezpečnostní přehlídku v Evropě. Společnost Saab je partnerem akce již po sedmé v řadě.

Memorandum mezi společnostmi Saab a Meopta se týká partnerství při výrobě systému kontroly palby pro bojové vozidlo pěchoty CV90. To vyrábí švédská společnost BAE Systems Hägglunds. V současné době je toto bojové vozidlo ve výzbroji sedmi zemí: Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko.

“Máme velkou radost z  podpisu memoranda se společností Meopta, která má dlouholeté zkušenosti s výrobou optických a opto-mechanických systémů. Naše spolupráce s Meoptou byla započata v  průběhu úspěšného offsetového programu Gripen, a její nynější prohloubení je důkazem dlouhodobého partnerství Saabu s  českým obranným průmyslem,” říká Krasimira Stoyanova, ředitelka společnosti Saab pro Střední a Východní Evropu. “Také nás velmi těší, že můžeme udělit mimořádné ocenění Speciálním silám Armády Slovenské republiky a rovněž pozemnímu technickému personálu českých Vzdušných sil 211. taktické letky letecké základny v Čáslavi, kteří podávají excelentní výkony při údržbě letky Gripen již více než 10 let.”

memorandum

Společnost Meopta je nadnárodní společnost působící v oblasti výzkumu a vývoje, v konstrukční činnosti a ve výrobě optických i mechanických součástí a jejich montáži. Meopta byla založena v  Československu v  roce 1933 a v  současné době působí ve dvou technologicky pokročilých centrech – v České republice a zároveň ve Spojených státech amerických.

Návštěvníci Dnů NATO měli možnost shlédnout leteckou ukázku mezinárodně oceněného předváděcího pilota Vzdušných sil Armády ČR, kapitána Iva Kardoše, který předvedl schopnosti letounu Gripen. Ve stanu Vzdušných sil Armády ČR si návštěvníci vyzkoušeli hru Gripen Fighter Challenge Game a také mohli otestovat své dovednosti na taktickém simulátoru letounu Gripen. Vůbec poprvé v  České republice byla k  vidění letová ukázka švédského historického letounu Saab 32 Lansen.

Saab má ve střední Evropě výrazné zastoupení. Česká republika, stejně tak jako Maďarsko, provozuje 14 letounů Gripen, jež jsou plně interoperabilní se vzdušnými silami členských států NATO. Začátkem tohoto roku byl Gripen označen komisí nezávislých expertů jako nejlepší v  procesu zadávání veřejných zakázek v  Bulharsku. Také Slovensko v  současné době jedná se Švédskem o možné akvizici letounů Gripen pro slovenskou armádu.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.