Saab představil novou generaci svého letounu, Gripen E

Saab představil novou generaci svého letounu, Gripen E
Autor fotografie: Saab|Popisek: Gripen E
20 / 05 / 2016, 07:00

18. května představil Saab svůj nový stíhací letoun Gripen E během ceremoniálu ve výrobním závodě společnosti v Linköpingu.

První ze tří prototypů byl představen vládním, vojenským a průmyslovým hostům, jako byl např. švédský ministr obrany Peter Hultqvist, náčelník štábu švédských leteckých sil Mats Helgesson, nebo třeba velitel brazilského letectva Nivaldo Luiz Rossato.

Představení stíhačky se konalo jen tři roky od podepsání smlouvy o vývoj Gripen E v únoru 2013, což velmi vyzdvihl prezident a CEO Saabu, Hakan Buskhe.

"Zavádění nového letounu je snem každého CEO, a být schopen něco ukázat tři roky po podpisu smlouvy ukazuje, že my v Saabu máme schopnosti a že můžeme přinést něco nového," řekl Bushke.

Gripen E je vylepšení současné verze Gripen C / D,  především z hlediska senzorů, užitečného zatížení, komunikace, výkonu, doletu, avioniky a rozhraní člověk-stroj. Nový Gripen má již AESA radar, systém Infra Red Search and Track (IRST), a soupravu elektronického boje (EW). Tyto vlastnosti přinesly firmě Saab kontrakt s Brazílií, která si zatím objednala 36 strojů v hodnotě asi 90 miliard korun, které má švédská firma dodat do roku 2020.

"Gripen E je v podstatě větší platforma s větším užitečným zatížením, vyšší energií a chlazením pro lepší senzory, supercruise atd. Je zde mnoho nových funkcí, které nemohou být zabudovány do Gripen C / D," vysvětlil Buskhe.

Mezi další potencionální klienty patří například Švýcarsko se svou flotilou zastarávajících F-18 Hornet.

Zdroj: IHS Jane´s, Saab

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace