Saláfistka a sympatizantka IS půjde před soud. V únoru pobodala německého policistu

Saláfistka a sympatizantka IS půjde před soud. V únoru pobodala německého policistu
Autor: Screenshot YouTube/Spiegel Online.|Popisek: Safia S. příznivkyně teroristické organizace Islámský stát (IS)
29 / 08 / 2016, 13:15

Německá prokuratura dnes obvinila šestnáctiletou dívku z Hannoveru z pokusu o vraždu policisty.

Hannover (ČTK)- Podle obžaloby je Safia S. příznivkyně teroristické organizace Islámský stát (IS) a svůj čin chtěla provést ve jménu této skupiny. Informoval o tom server Spiegel Online.

Dívka se podle státního zastupitelství dopustila činu letos 26. února. Na hannoverském hlavním nádraží přistoupila k jednomu z policistů, kteří na místě hlídkovali, a pobodala ho nožem. Čtyřiatřicetiletý muž utrpěl vážná zranění a byl v ohrožení života, lékařům se ho ale podařilo zachránit. Útočnici přemohl další policista.

Podle zdrojů Spiegel Online Safia S. o připravovaném činu předem informovala několik svých přátel. "Překvapím nevěřící, pokud rozumíš, co tím myslím," napsala podle serveru jedné své britské kamarádce. Jinému kamarádovi sdělila, že se připravuje na "mučednickou operaci v Německu".

Veřejný žalobce Thomas Klinge uvedl, že Safia se pokoušela již vloni v listopadu připojit k IS. Její matka ji však přesvědčila, by se vrátila zpět do Německa, což se také na konci ledna stalo. „Útočnice nejevila žádné známky emocí. Zajímal ji pouze její závoj. O osud těžce zraněného policisty se vůbec nestarala,“ cituje Kern vyjádření mluvčího policie, podle kterého byl útok předem naplánovaný. 

Německá tajná služba: "Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát"

Jak uvedl deník Die Weltdívka byla součástí německé salafistické scény již od roku 2008, kdy ji přitom bylo pouhých sedm let. Už tehdy se objevovala v islamistických propagačních videích, které natáčel islámský konvertita a nechvalně proslulý salafistický kazatel Pierre Vogel.

Úřady současně čelí obvinění, že o její radikalizaci věděly podstatně dřív a vůbec nezasáhly. Krátce před svým činem odcestovala Safia S. do Turecka. Podle prokuratury se snažila proniknout odtud do Sýrie, kde se chtěla připojit k IS. Když byla zadržena, její matka ji odvezla zpět do Německa. Policie u ní tehdy zadržela dva mobilní telefony, ve kterých objevila chaty s islámisty  a v nich píše, že "provede útok v Německu ve jménu Islámského státu".

Německá zpravodajská služba monitoruje tuto extremistickou salafistickou scénu, k níž počítá 8350 lidí, zatímco v roce 2014 to bylo 7000 osob a rok předtím ještě o 1500 méně. Tajná služba upozorňuje také na aktivity salafistů, kteří se do svých řad snaží získat uprchlíky přicházející do Německa.

Varování německé kontrarozvědky: Saláfisté verbují do svých řad muslimské utečence z uprchlických táborů

Pokud jde o běžence samotné, vychází BfV z toho, že se mezi nimi v některých případech ukrývají aktivní nebo bývalí členové a spolupracovníci teroristických organizací. Bezpečnostní úřady dostaly v tomto ohledu od kontrarozvědky informace o více než stovce osob.

Platný cestovní pas při příchodu do Německa nepředložilo až 70 procent všech migrantů. Zaregistrováni tak byli pouze na základě vlastních údajů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace