Saláfistka a sympatizantka IS půjde před soud. V únoru pobodala německého policistu

Saláfistka a sympatizantka IS půjde před soud. V únoru pobodala německého policistu
Autor fotografie: Screenshot YouTube/Spiegel Online.|Popisek: Safia S. příznivkyně teroristické organizace Islámský stát (IS)
29 / 08 / 2016, 13:15

Německá prokuratura dnes obvinila šestnáctiletou dívku z Hannoveru z pokusu o vraždu policisty.

Hannover (ČTK)- Podle obžaloby je Safia S. příznivkyně teroristické organizace Islámský stát (IS) a svůj čin chtěla provést ve jménu této skupiny. Informoval o tom server Spiegel Online.

Dívka se podle státního zastupitelství dopustila činu letos 26. února. Na hannoverském hlavním nádraží přistoupila k jednomu z policistů, kteří na místě hlídkovali, a pobodala ho nožem. Čtyřiatřicetiletý muž utrpěl vážná zranění a byl v ohrožení života, lékařům se ho ale podařilo zachránit. Útočnici přemohl další policista.

Podle zdrojů Spiegel Online Safia S. o připravovaném činu předem informovala několik svých přátel. "Překvapím nevěřící, pokud rozumíš, co tím myslím," napsala podle serveru jedné své britské kamarádce. Jinému kamarádovi sdělila, že se připravuje na "mučednickou operaci v Německu".

Veřejný žalobce Thomas Klinge uvedl, že Safia se pokoušela již vloni v listopadu připojit k IS. Její matka ji však přesvědčila, by se vrátila zpět do Německa, což se také na konci ledna stalo. „Útočnice nejevila žádné známky emocí. Zajímal ji pouze její závoj. O osud těžce zraněného policisty se vůbec nestarala,“ cituje Kern vyjádření mluvčího policie, podle kterého byl útok předem naplánovaný. 

Německá tajná služba: "Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát"

Jak uvedl deník Die Weltdívka byla součástí německé salafistické scény již od roku 2008, kdy ji přitom bylo pouhých sedm let. Už tehdy se objevovala v islamistických propagačních videích, které natáčel islámský konvertita a nechvalně proslulý salafistický kazatel Pierre Vogel.

Úřady současně čelí obvinění, že o její radikalizaci věděly podstatně dřív a vůbec nezasáhly. Krátce před svým činem odcestovala Safia S. do Turecka. Podle prokuratury se snažila proniknout odtud do Sýrie, kde se chtěla připojit k IS. Když byla zadržena, její matka ji odvezla zpět do Německa. Policie u ní tehdy zadržela dva mobilní telefony, ve kterých objevila chaty s islámisty  a v nich píše, že "provede útok v Německu ve jménu Islámského státu".

Německá zpravodajská služba monitoruje tuto extremistickou salafistickou scénu, k níž počítá 8350 lidí, zatímco v roce 2014 to bylo 7000 osob a rok předtím ještě o 1500 méně. Tajná služba upozorňuje také na aktivity salafistů, kteří se do svých řad snaží získat uprchlíky přicházející do Německa.

Varování německé kontrarozvědky: Saláfisté verbují do svých řad muslimské utečence z uprchlických táborů

Pokud jde o běžence samotné, vychází BfV z toho, že se mezi nimi v některých případech ukrývají aktivní nebo bývalí členové a spolupracovníci teroristických organizací. Bezpečnostní úřady dostaly v tomto ohledu od kontrarozvědky informace o více než stovce osob.

Platný cestovní pas při příchodu do Německa nepředložilo až 70 procent všech migrantů. Zaregistrováni tak byli pouze na základě vlastních údajů.

Tagy článku