Salah Abdeslam odmítá za každou cenu vydání do Francie

Salah Abdeslam odmítá za každou cenu vydání do Francie
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Salah Abdeslam
19 / 03 / 2016, 19:15

V pátek byl zatčen dlouho hledaný terorista podezřelý z krvavých útoků ve Francii v listopadu minulého roku Salah Abdeslam. S ním byly zajištěny i další čtyři osoby, mimo jiné i Amine Choukri. Abdeslam sice podle svého advokáta spolupracuje s belgickou policií, ale nechce být za žádnou cenu vydán do Francie.

Po akci, na jejímž konci v pátek belgická policie postřelila a zatkla jednoho ze strůjců krvavých atentátů ve Francii v listopadu minulého roku, Salaha Abdeslama, vyvstávají další skutečnosti. Například že Abdeslam byl při razii v belgické čtvrti Molenbeek postřelen do nohy, převezen do známé bruselské nemocnice Saint-Pierre, a v žádném případě nechce být vydán do Francie tamní prokuratuře. Společně s Abdeslamem byl zatčen i Amin Choukri, další terorista podezřelý ze zmíněných útoků, a čtyři osoby napojené na islámské radikály.

Dlouho hledaný terorista, který se podílel na listopadovém masakru ve Francii, který vrcholil střelbou do lidí v rockovém klubu Bataclan, podle svého advokáta spolupracuje s belgickou policií. Hodlá se však bránit všemi způsoby všemi tomu, aby byl vydán do Francie.  Pravděpodobné ale je, že vydán nejspíš bude, a to i na osobní popud francouzského prezidenta Hollanda. Podle úřadů potrvá extradikce zřejmě několik týdnů.

Zatím je Abdeslam v zajišťovací vazbě je nad ním 24hodinový dohled v nejpřísnějším režimu. Vyšlo také najevo, že Abdeslam se zřejmě pokoušel dostat do Sýrie, ale tento pokus mu nevyšel. Potvrdil policii při výslechu, že se měl odpálit na francouzském fotbalovém stadionu.

Policie po listopadových útocích, jež si vyžádaly 130 obětí, sice po Abdeslamovi intenzivně pátrala, ale 14. listopadu ztratila vlastní chybou stopu po rutinní kontrole, kdy kontrolovala vůz, v němž terorista a další jeli směrem do Belgie, zřejmě do Molenbeeku.

  

Video ze zatčení Salaha Abdeslama

 

Zdroj: lemonde.fr, dhnet.be

Tagy článku