Šaría do ,,každé domácnosti"? Kanadský premiér dostal nebezpečný nápad

Šaría do ,,každé domácnosti&quote;? Kanadský premiér dostal nebezpečný nápad
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Justin Trudeau
07 / 02 / 2018, 14:00

Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že právo šaría je slučitelné s demokracií.

Kontroverzní kanadský premiér Justin Trudeau se domnívá, že právo šaría, které je ztělesněním hlubokého středověku, je kompatibilní s demokracií. Trudeau již v minulosti prohlásil, že islám ,,není nekompatibilní se západními sekulárními demokraciemi", čímž vyvolal na jednu stranu bouři souhlasných, na druhou stranu pohoršujících reakcí, které premiérovy názory podrobily masivní kritice.

psali jsme: Karlova univerzita vítá na své půdě právo šaría. Máme tleskat svobodě bez hranic?

Politicky i nábožensky hyperkorektní premiér si však neuvědomuje závažnost svých nároků a zřejmě i důsledky, které by zavedení či povolení práva šaría v Kanadě, ale i jinde měly. Podívejme se například na samozvané islámské soudy šaría ve Velké Británii, které nezákonně suplují standardní soudy. Soudci jsou u těchto tribunálů ve své většině islámští radikálové, kteří zohledňují při posuzování jednotlivých případů místo práva náboženské hledisko. Tyto soudy ve Velké Británii přibývají velmi rychlým tempem, protože je vláda jaksi ,,zapomněla" regulovat či rovnou zakázat.

Kanadský premiér by si měl uvědomit, že oficiálním povolením práva šaría v zemi by se tyto soudy velmi rychle rozšířily i po Kanadě a začaly by v mnoha případech nahrazovat standardní právo. Tato právní dualita by pak Kanadě způsobila obrovské problémy.

psali jsme: Britský muslimský aktivista: Máme právo užívat právo šaría ve Velké Británii

Trudeau, který je znám svými ,,promigrantskými" názory, by měl udělat jako premiér primárně vše pro to, aby Kanada byla bezpečnou zemí pro své občany. Zavedením práva šaría by riskoval, že bezpečnost Kanaďanů bude naopak znatelně snížena. Proto je jeho výrok nejen hloupý, ale současně nebezpečný.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Tagy článku