Sarkozy vyzval Západ k ukončení izolace Ruska

Sarkozy vyzval Západ k ukončení izolace Ruska
Autor fotografie: World Economic Forum licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license
29 / 10 / 2015, 16:45

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes v Moskvě vyzval západní země k ukončení izolace Ruska, které označil za "nepostradatelného" partnera při řešení konfliktu v Sýrii.

Rusko od října bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii. Moskva odmítá tvrzení USA a spojenců, že cílem náletů jsou i odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada nebo další civilisté. Podle mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch (HRW)  však Rusko při náletech na Sýrii v polovině října zabilo několik desítek civilistů.

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy nicméně vojenskou intervenci Ruska v Sýrii vítá. Podle agentury AFP Sarkozy pochválil akce ruského prezidenta Vladimira Putina jako celkově "spíše pozitivní než negativní"

"Musíme se rozhodnout pro usmíření a dialog. Francie a Rusko potřebují spolupracovat," prohlásil předseda francouzské opoziční strany Republikánů při přednášce uspořádané pro studenty prestižní moskevské diplomatické akademie MGIMO.

"V našem světě se musíme za každou cenu vyhnout nové studené válce," řekl dále Sarkozy, který se má ještě dnes odpoledne setkat s Putinem v jeho rezidenci u Moskvy. "Izolovat Rusko nemá žádný smysl," dodal s narážkou na zhoršení vztahů Západu s Ruskem kvůli krizi na Ukrajině.

K vojenskému a diplomatickému angažování Moskvy v Sýrii poznamenal, že "Rusko je nepostradatelné" při řešení konfliktu v této zemi. "Akce Putina jsou bez ohledu na naše neshody spíše pozitivní než negativní," odpověděl na dotaz jednoho ze studentů, jak hodnotí jednání ruského prezidenta.

Pokud jde o osud nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada, který je hlavním sporným bodem mezi Íránem a Ruskem na jedné straně a Saúdskou Arábií a Západu na straně druhé, Sarkozy uvedl, že "nikdo, kdo má na svědomí smrt 250 000 spoluobčanů, nemůže představovat budoucnost své země".

"V jednu chvíli bude muset odejít," řekl exprezident. "Jeho odchod by ale neměl být podmínkou" před jakýmkoli politickým řešením, dodal.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace