Šarvátka mezi tureckými a řeckými piloty nad Egejským mořem

Šarvátka mezi tureckými a řeckými piloty nad Egejským mořem
Autor fotografie: "F-16C block 52+ fighter jet, Hellenic Air Force (November 2010)" by Copyright ©2006 K. Krallis, SV1XV - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons|Popisek: F-16C řeckých vzdušných sil
31 / 12 / 2015, 00:30

Řecké a turecké stíhačky se v úterý krátce "kočkovaly" nad Egejským mořem poté, co turecké letouny několikrát narušily řecký vzdušný prostor.

Podle řeckých představitelů šest tureckých stíhačů a dva dopravní letouny CN-235 narušily řecký vzdušný prostor celkem devětkrát!

Řecké letouny pokaždé vytlačily narušitele, z nichž dva byli ozbrojení.Narušení řeckého vzdušného prostoru bylo první od začátku prosince po menší diplomatické roztržce, kdy řecký premiér Alexis Tsipras obvinil na svém Twitteru Turecko z opakovaných prohřešků nad Egejským mořem. Tato tichá roztržka mezi oběma sousedy trvá již roky a na videu se můžete podívat, jak to vypadá z pozice řeckého pilota.

V loňském roce došlo z turecké strany celkem k 2 244 narušením řeckého vzdušného prostoru. 

V minulosti některé z těchto soubojů neskončily dobře. V červnu 1992 řecký Mirage F1 havaroval během leteckého "souboje" s tureckou F-16, naopak v únoru 1995 havarovala turecká F-16 poté, co byla zachycena řeckou Mirage F1. V říjnu roku 1996 řecká Mirage 2000 sestřelila tureckou F-16D, která narušila řecký vzdušný prostor. A konečně 23. května 2006 se srazila turecká a řecká F-16, řecký pilot zemřel.

Zdroj: Ekathimerini.com, The Aviationis

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace