Saský premiér chce vyznamenat Syřany, kteří zadrželi útočníka

Saský premiér chce vyznamenat Syřany, kteří zadrželi útočníka
Autor: Flickr.com|Popisek: Stanislaw Tillich
12 / 10 / 2016, 20:30

Syřané, kteří zadrželi Džábira Bakra, podezřelého z přípravy teroristického útoku, by měli být oceněni. ČTK to dnes v Lipsku řekl saský premiér Stanislaw Tillich.

Právě v Lipsku trojice Syřanů Bakra začátkem týdne svázala a předala policii. Té se kvůli postupu v případu dostává značné kritiky, podle Tillicha by ale měla dostat především čas na vyšetření případu.

 ,,Existovalo nebezpečí jak v Chemnitzu, tak na útěku podezřelého, že s sebou má výbušninu nebo sebevražednou vestu, což mohlo ohrozit životy dalších lidí. Nejen policistů, ale i nezúčastněných." 

Připomněl Tillich situaci z víkendu, kdy po Bakrovi v Sasku a pak i v celém Německu pátraly stovky policistů.

I kvůli nebezpečí, které situace představovala, je podle Tillicha správné vysoce ocenit kuráž trojice Syřanů, kteří Bakra zneškodnili. Za vyznamenání Syřanů, kterým už poděkovala i kancléřka Angela Merkelová, se přimlouvají také někteří poslanci Spolkového sněmu. Podle saského ministerského předsedy nemá cenu soutěžit mezi s sebou, kdo muže vyznamená, domluvit by se měla vláda, Sasko i Lipsko.

Zcela jiné pozornosti než mladým Syřanům, o kterých část německých médií hovoří jako o hrdinech z Lipska, se nyní dostává saské policii. Někteří lidé jí vyčítají hned několik pochybení. Jedním z nich má být to, že policie v sobotu ráno Bakra, který je podezřelý z napojení na organizaci Islámský stát (IS), nedokázala na sídlišti ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) zadržet, přestože v místě chystala rozsáhlý zásah.

Druhým nejčastěji kritizovaným bodem je to, že se Bakr, v jehož bytě se našlo 1,5 kilogramu výbušných látek, byl schopen dostat z Chemnitzu do svého předchozího bydliště v obci Eilenburg, aniž ho tam policie očekávala. Na místo pak navíc podle jednoho ze sousedů, kterého citoval deník Die Welt, dorazila asi až hodinu poté, co ji zavolal.

,,Je pravda, že existuje řada pozorovatelů, kteří k tomu teď vyjadřují své stanovisko," řekl ČTK Tillich, který ale zatím postup policie nechce přlíš komentovat. ,,Vyšetřování ještě zdaleka není uzavřené," poznamenal. ,,Já si myslím, že je důležité dát teď vyšetřovatelům prostor na práci,"  uzavřel Tillich.

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace