Saúdská Arábie bude v OSN hájit práva žen. Naprostá absurdita, protestují lidskoprávní organizace

Saúdská Arábie bude v OSN hájit práva žen. Naprostá absurdita, protestují lidskoprávní organizace
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: saúdské ženy
25 / 04 / 2017, 16:00

Saúdská Arábie byla vybrána do komise OSN, která se zabývá ženskými právy.

Vůči této volbě se již ohradily mnohé feministické a lidskoprávní organizace. Na volbě to však nejspíše nic nezmění.

Lidskoprávním organizacím se zejména nelíbí, že práva žen má na půdě OSN hájit stát, která je de facto popírá. Například tím, že žena musí mít při většině úkonů k dispozici svého manžela či opatrovníka, který za ni dělá zásadní rozhodnutí. Žena nemůže v Saúdské Arábii ani řídit auto ani vstupovat do veřejných dopravních prostředků bez povolení muže. Saúdskoarabská žena se také nesmí setkávat a mluvit s muži, kteří s ní nejsou v příbuzenském vztahu.

,,Zvolením Saúdské Arábie za ochránce ženských práv je stejné, jako byste si zvolili žháře velitelem záchranného sboru hasičů," prohlásil výkonný ředitel organizace UN Watch Hillel Neuer. „Je to zkrátka naprosto absurdní“ dodal Neurer. Podle Neuera kontroluje muž život ženy ,,od začátku až do konce". 

Komise OSN pro práva žen, jejíž bude Saúdská Arábie nyní členem, přitom má ve svých stanovách „propagaci ženských práv, dokumentaci reality každodenního života žen v odlišných koutech planety a zajišťování světových standardů genderové rovnoprávnosti.“

 

psali jsme:

Několik muslimských žen bylo krutě zbičováno podle práva šaría. Dopouštěly se intimností na veřejnosti

 

Zdroj: thehill.com

Tagy článku