Saúdská Arábie dodala syrským povstalcům protitankové zbraně

Saúdská Arábie dodala syrským povstalcům protitankové zbraně
Autor fotografie: US Army|Popisek: Ilustrační foto TOW
10 / 10 / 2015, 14:30

Zásilku 500 moderních zbraní dostala Syrská svobodná armáda (FSA), Saudi prý uvažují i o protiletadlových zbraních.

Uvedl to na svém twitterovém účtu bezpečnostní korespondent BBC, Frank Gardner.

FSA je nucena ustupovat před ofenzívou syrské armády, která je podporována leteckými útoky Ruska. TOW je schopna díky tandemové hlavici nejprve prorazit pancíř a druhá část pak exploduje již uvnitř tanku.

Server BBC uvádí, že dodávky zbraní ze Saúdské Arábie jsou reakcí na zásah Moskvy v Sýrii, Saudi prý dokonce i zvažují dodávky protiletadlových raket, které mohou ohrozit nejen Rusy, ale i letadla aliance vedené USA, pokud by se dostaly jako kořistní výzbroj do nesprávných rukou.

BGM-71 TOW (TOW = Tube-launched, Optically sighted, Wire-guided = vystřelovaná z hlavně, opticky zaměřovaná, řízená po drátě) je americká protitanková řízená střela naváděná prostřednictvím vodiče. Jedná se o PTŘS dlouhého dosahu s poloautomatickým povelovým naváděcím systémem dálkového navedení po záměrné cíle (SACLOS - Semi-Automatic Command to Line Of Sight) a s přenosem řídících povelů po vodiči.

BGM-71F TOW 2B - zatím poslední verze, která je vybavena speciální tandemovou hlavicí EFP (Explosively Forged Projectile - projektil formovaný explozí) určená k útoku na stropní partie tanků. Dodávky zahájeny roku 1992.

Zdroj: Twitter, Wikipedie, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace