Saúdská Arábie dodala syrským povstalcům protitankové zbraně

Saúdská Arábie dodala syrským povstalcům protitankové zbraně
Autor fotografie: US Army|Popisek: Ilustrační foto TOW
10 / 10 / 2015, 14:30

Zásilku 500 moderních zbraní dostala Syrská svobodná armáda (FSA), Saudi prý uvažují i o protiletadlových zbraních.

Uvedl to na svém twitterovém účtu bezpečnostní korespondent BBC, Frank Gardner.

FSA je nucena ustupovat před ofenzívou syrské armády, která je podporována leteckými útoky Ruska. TOW je schopna díky tandemové hlavici nejprve prorazit pancíř a druhá část pak exploduje již uvnitř tanku.

Server BBC uvádí, že dodávky zbraní ze Saúdské Arábie jsou reakcí na zásah Moskvy v Sýrii, Saudi prý dokonce i zvažují dodávky protiletadlových raket, které mohou ohrozit nejen Rusy, ale i letadla aliance vedené USA, pokud by se dostaly jako kořistní výzbroj do nesprávných rukou.

BGM-71 TOW (TOW = Tube-launched, Optically sighted, Wire-guided = vystřelovaná z hlavně, opticky zaměřovaná, řízená po drátě) je americká protitanková řízená střela naváděná prostřednictvím vodiče. Jedná se o PTŘS dlouhého dosahu s poloautomatickým povelovým naváděcím systémem dálkového navedení po záměrné cíle (SACLOS - Semi-Automatic Command to Line Of Sight) a s přenosem řídících povelů po vodiči.

BGM-71F TOW 2B - zatím poslední verze, která je vybavena speciální tandemovou hlavicí EFP (Explosively Forged Projectile - projektil formovaný explozí) určená k útoku na stropní partie tanků. Dodávky zahájeny roku 1992.

Zdroj: Twitter, Wikipedie, BBC

Tagy článku