Saudská Arábie se obává islámského státu. Stala se největším dovozcem zbraní na světě.

Saudská Arábie se obává islámského státu. Stala se největším dovozcem zbraní na světě.
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: 20. brigáda královských saudskoarabských pozemních sil
09 / 03 / 2015, 09:15

Předstihla v nákupech zbraní dokonce i Indii a Čínu. Spolu se Spojenými arabskými emiráty dovezla v roce 2014 vojenská obranná zařízení za 8,6 miliardy dolarů, což je víc než celá Evropa dohromady.

Analytici z respektované londýnské společnosti IHS Jane uvedli ve zprávě zveřejněné v neděli, že Saudská Arábie předstihla loni v nákupu nových zbraní dosud první stát- Indii a dováží do země víc zbraní než celá Evropa.  

Deník The Telegraph přinesl letos 16. ledna informaci o tom, že jeden z nejbohatších států světa- Saudská Arábie - staví zeď tisíc kilometrů dlouhou, jako obranu přes islámským státem.

"Nárůst nákupu zbraní Saúdskou Arábii byl dramatický a čísla zřejmě ještě porostou" uvedl analytik IHS Ben Moores. Dovoz mezi roky 2013 a 2014 vzrostl o 54 procent a letos se očekávají dovozy ve výši 9,8 miliardy dolarů. "Blízký východ je největší regionální trh s příležitostí až 110 miliard dolarů v nadcházejícím desetiletí."

Saúdskoarabská armáda je jednou z nejvybavenějších na světě. Z tanků měla k roku 2006 k dispozici 315 kusů M1A2 Abrams, 290 kusů AMX-30 a 450 kusů M60A3, dále vlastnila např. více než 1000 bojových vozidel pěchoty, přes 3000 obrněných transportérů, přes 200 kusů mobilního dělostřelectva, 60 vícehlavňových raketometů, 400 minometů a 12 útočných vrtulníků. Námořnictvo mělo k dispozici 11 válečných lodí, 65 bojových hlídkových lodí a několik dalších. Království také vlastnilo zhruba 300 bojových letadel, z nichž hlavní útočnou sílu tvořily stíhací letouny F-5 a F-15.(wikipedia)

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) jsou součástí koalice vedené USA a podílejí se na leteckých úderech proti islámskému státu v Iráku a Sýrii. Obavy z IS vedou státy z Blízkého východu k masivním nákupům zbraní - deset největších dovozců zbraní je právě z této oblasti.

Závody ve zbrojení jsou v plném proudu, jak Rusko, tak státy NATO masívně nakupují nejnovější zbraňové systémy, o tom jsme psali v článku "Uzbrojí se Rusko stejně jako Sovětský svaz?" nebo "Francie posílá do Polska tanky. NATO posiluje vojenské pozice na východě Evropy", "Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně", také "Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!"

V žebříčku největších dovozců zbraní na světě v roce 2014 byla právě Saúdská Arábie, potom Indie, Čína, Spojené arabské emiráty a Tchaj-wan. V žebříčku 2013 byla první Indie, druhá Saúdská Arábie, a dále Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Čína.

Průzkum IHS nezahrnuje dovoz munice, malých zbraní, vybavení pro vnitřní bezpečnost nebo zpravodajského softwaru.

Naopak největšími exportéry zbraní jsou USA s objemem téměř 24 miliard dolarů a Rusko s 10 miliardami dolarů (ruské exporty jsou zaměřené především na Čínu s objemem 2,3 miliardy dolarů).

Francie byla třetím největším vývozcem (4,9 mld), čtvrtým je Velká Británie (4,1 mld) a pátým Německo (3,5 miliardy). Podle studie IHS je potencionálním "regionálním vůdcem" pro import zbraní Jižní Korea.

Zdroj: defensenews.comtheguardian.com, video: BBC NewsCBS This Morning 

Psali jsme také:

Nový zbraňový systém od Lockheed Martin

Americké drony s laserem proti ruskému protivzdušnému systému S-400

TOP 10 nejsilnějších armád světa: palebná síla, geopolitický kontext i rozpočty

Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez

Polsko nakoupilo od USA střely s plochou dráhou letu za 10 miliard korun

Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer

Že nejsou americké nálety proti Islámskému státu účinné?

Americké námořnictvo používá v Perském zálivu výkonné laserové zbraně

 

 

 

Tagy článku