Saúdská Arábie si koupí LCS lodě od Lockheed Martin

Saúdská Arábie si koupí LCS lodě od Lockheed Martin
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační foto Ft. Worth (LCS 3)
21 / 10 / 2015, 10:30

Pentagon informoval Kongres o plánovaném prodeji 4 LCS lodí firmy Lockheed Martin do Saúdské Arábie za 11,25 miliardy dolarů.

Dodávka plně koresponduje s politikou USA posilovat své spojence po podpisu jaderné dohody s Íránem, kdy prezident Obama slíbil dodávky moderních zbraní arabským spojencům v oblasti Perského zálivu.

Americká vojenská pomoc arabským státům v Zálivu je omezena zákonem, který vyžaduje, aby USA udrželo izraelskou kvalitativní převahu nad svými sousedy.

Ministerstvo zahraničí obchod schválilo v rámci programu zahraničního vojenského prodeje. Nové LCS nahradí starší americké stroje používané v Saúdském královském námořnictvu, je to první velká dodávka amerických lodí zahraničnímu klientovi.

Kongres má nyní 30 dní na případné zamítnutí tohoto obchodu, než vstoupí v platnost.

Lodě třídy USS Freedom jsou navrženy pro rychlost a obratnost při plnění misí jako je boj proti minám, ponorkám, menším lodím a humanitární mise. Loď má jednoduchý trup s plochou hliníkovou superstrukturou a je obtížně zjistitelná pro radarové systémy. USS Freedom má 115 m na délku a výtlak 3 500 tun. Rychlost je až 47 uzlů, tedy 87 kilometrů za hodinu.

Verze určená pro Saúdskou Arábii je uzpůsobená specifickým požadavkům klienta a nazývá se "Multi-Mission Surface Combatant".

Výzbroj tvoří:
1 x dělo BAE Systems Mk 110 57 mm se 400 náboji ve věži
4 x kulomet .50-cal
2 x dělo Mk44 Bushmaster II 30 mm
21 x RIM-116 Rolling Airframe rakety země-vzduch
Loď nese jeden vrtulník MH-60R/S Seahawk a drony MQ-8.

Zdroj: Bloomberg

Tagy článku