Saúdská Arábie varuje USA: Neumožněte žaloby kvůli 9/11

Saúdská Arábie varuje USA: Neumožněte žaloby kvůli 9/11
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Pomník na místě Dvojčat
17 / 04 / 2016, 10:15

Saúdská Arábie varuje, že bude odprodávat miliardy v amerických aktivech v případě, že americkým Kongresem projde zákon, který by umožnil obětem z 9/11 a dalších teroristických útoků žalovat zahraniční vlády.

Saúdský ministr zahraničí Adel al-Jubeir varoval americké zákonodárce minulý měsíc při návštěvě Washingtonu, řekli dva vysocí úředníci ministerstva zahraničí CNN. Zdroj se znalostí myšlení Saudů řekl, že investice by byly ohroženy, pokud tento zákon projde, a tak se snaží, aby se ochránili před rizikem.

Obamova vláda aplikuje silný tlak na Kongres, aby tento zákon zablokoval. Nejvyšší úředníci z ministerstva zahraničí a Pentagon varovali členy Branného výboru, že zákon může přinést do USA ekonomická rizika.

Na otázku, zda prezident Barack Obama bude vetovat legislativu, pokud projde Kongresem, seniorní administrativní úředník řekl CNN, že "spíše než se bavit hypoteticky, věříme, že je zapotřebí více pečlivé zvážení možných nezamýšlených důsledků jeho přijetí před pokračováním legislativy.

"Uvítali bychom příležitosti ke spolupráci s Kongresem na této diskusi," dodal úředník.

V únoru, státní tajemník John Kerry řekl, že by tato právní úprava mohla "vystavit USA soudním procesům, ohrozit suverénní imunitu a vytvořit hrozný precedens."

Návrh zákona od Charlese Schumera, New York a Johna Cornyna, Texas, otevírá dveře pro rodiny obětí z 9/11 k obžalobě cizích států a finanční partnerů terorismu.

Bývalý senátor Bob Graham a člen vyšetřovací komise 9/11 řekl CNN v sobotu ráno, že je "pobouřen, ale ne překvapen" varováním od Saúdské vlády.

"Saudové věděli, co dělali v 9/11, a oni věděli, že my jsme věděli, že to, co udělali, tedy alespoň na nejvyšších úrovních vlády USA," řekl Graham.

Vláda Saúdské Arábie, dlouholetý a klíčový strategický spojenec USA na Středním východě, nebyla nikdy formálně zapletená do útoků 9/11 a její úředníci již dlouho popírají jakékoli zapojení. Ale 15 z 19 únosců bylo saudské státní příslušníci, a v únoru, Zacarias Moussaoui, takzvaný "20. únosce", který se přiznal k účasti ve spiknutí al-Káidy v souvislosti s útoky 9/11, údajně naznačil, že členové saúdské královské rodiny al-Káidu podporují.

Rodiny obětí z 9/11 se již snažily zažalovat saúdskou vládu, ale podle amerického federálního soudce, který ji minulý rok smetl ze stolu, má království v tomto případě imunitu…

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace