Saúdská Arábie vyvolala popravami teroristů diplomatickou krizi na Středním východě

Saúdská Arábie vyvolala popravami teroristů diplomatickou krizi na Středním východě
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Bahrajn a Súdán dnes podobně jako v neděli Saúdská Arábie přerušily diplomatické vztahy s Íránem.
04 / 01 / 2016, 15:30

Bahrajn a Súdán dnes podobně jako v neděli Saúdská Arábie přerušily diplomatické vztahy s Íránem.

Manáma 4. ledna (ČTK) - Důvodem je íránská kritika sobotní popravy šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Na úroveň chargé d´affaires dnes vztahy s Íránem omezily Spojené arabské emiráty.

Mezi Íránem a Saudskou Arábií to vře. Za vším je poprava šíitského duchovního

Írán Nimrovu popravu ostře odsoudil, duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že Saúdskou Arábii za ni čeká boží odplata. Íránci při protestu v noci na neděli vnikli do velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu a zapálili je. Policie sice 40 lidí zatkla a prezident Hasan Rúhání nařídil viníky potrestat, ale Rijád se s tím nespokojil.

Nyní dal Bahrajn íránským diplomatům na opuštění svých postů 48 hodin. Stejnou lhůtu Íránci dostali v neděli v Saúdské Arábii, která už svůj diplomatický sbor z Íránu stáhla. Útoky na saúdskoarabské zastupitelské úřady jsou "nebezpečným příkladem sektářských útoků, na něž je v zájmu bezpečnosti a stability regionu nutné reagovat," oznámil Bahrajn v oficiálním prohlášení.

Chartúm dal přerušením vztahů najevo nesouhlas s napadením saúdskoarabského velvyslanectví a konzulátu v Íránu. "V reakci na barbarské útoky na velvyslanectví v Teheránu a konzulát v Mašhadu oznamuje súdánská vláda přerušení vztahů s Íránskou islámskou republikou," oznámilo súdánské ministerstvo zahraničí.

SAE oznámily, že vztahy s Íránem zredukují na úroveň chargé d´affaires a že se omezí na obchodní kontakty. Abú Zabí už povolalo zpět z Íránu velvyslance. Krok zdůvodnilo "trvalým vměšováním Íránu" do záležitostí arabských zemí Perského zálivu.

Írán je v Saúdské Arábii stejně jako v Bahrajnu považován za strůjce rozněcování nespokojenosti šíitů, kteří jsou v Saúdské Arábii v menšině, avšak v Bahrajnu ve většině. Vládne jim tam ale sunnitský rod Chalífů, který se marně šíity snažil zklidnit rozšířením pravomocí parlamentu.

Při protivládních demonstracích v roce 2011 Bahrajn neváhal nasadit policii a násilnosti si vyžádaly životy 30 lidí. Manáma se tehdy obrátila o pomoc k regionálním spojencům a Saúdská Arábie poslala do Bahrajnu své vojáky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.