Saúdskoarabský princ se ostře pustil do Íránu: Podporujete extremistickou ideologii

Saúdskoarabský princ se ostře pustil do Íránu: Podporujete extremistickou ideologii
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Mohammed bin Salman
10 / 05 / 2017, 16:00

Saúdskoarabský princ Mohammed bin Salman prohlásil, že Írán podporuje a propaguje ,,extremistickou ideologii".

Nejmladší ministr obrany, jedenatřicetiletý Mohammed bin Salman, prohlásil, že Írán podporuje ve světě extremistickou ideologii a chce vládnout celému světu.

Podle bin Salmana je nemožné ,,postavit mosty" mezi Saúdskou Arábií a Íránem právě z těchto důvodů. Saúdskoarabský ministr obrany řekl, že ,,chorobná" snaha kontrolovat a podmanit si celý islámský svět je překážkou toho, aby se tyto dva státy spolu dorozuměly. Porobení islámského světa se má realizovat skrze šíitské muslimy, kteří žijí v sousedních státech, a jež Írán vyzývá k boji proti vládám.

související: Opravdový přítel muslimů. To je podle saúdského ministra obrany Donald Trump

,,Jak si můžu rozumět s někým, kdo má zarytou víru, která je navíc postavená na extremistické ideologii? Jaké jsou naše společné zájmy? Jak to všechno mám pochopit?" prohlásil rozhořčeně bin Salman v interview. ,,Víme, že jsme hlavním cílem Íránu," dodal saúdskoarabský ministr obrany. Podle něho chce Írán dlouhodobě sjednotit šíitské muslimy v regionu, s čímž však Saúdská Arábie kategoricky nesouhlasí, protože její vláda je sunnitská.

První politické i náboženské třenice začaly v roce 1979, kdy proběhla v Íránu islamistická revoluce, která svrhla prozápadního šáha Rézu Páhlavího. K moci se dostaly šíitské síly. Íránští duchovní začali tehdy volat po svržení sousedních monarchií, které měly být nahrazeny islámskými republikami. To vyvolalo napětí mezi sunnitskými sousedy Íránu, jako je právě Saúdská Arábie, Irák a státy sdružené kolem Perského zálivu.

 

Zdroj: rt.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace