Schengen je velmi vážně ohrožen, EU podcenila uprchlickou krizi.

Schengen je velmi vážně ohrožen, EU podcenila uprchlickou krizi.
25 / 08 / 2015, 08:00

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a poradce Andreje Babiše Aleš Michl v pondělních Událostech, komentářích České televize hovořili o uprchlické krizi. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz.

Ministr uvedl, že "pokud přes makedonskou hranici projde na pět tisíc lidí denně, je jasné, že EU nemůže přijmout všechny. Musíme pomoci lidem ze zemí, kde zuří válka, ale kupříkladu v Pákistánu žádná válka není."

„Lidé odtamtud odcházejí jen za lepším životem. Mně to připadá, že někteří lidé zneužívají situace,“ konstatoval hned v úvodu ministr. „Čeká nás horký podzim, protože nemá smysl bavit se o nějakých relokacích. Řešení musí hledat EU jako celek. Máslo na hlavě má více zemí,“ 

Schengen je bohužel velmi ohrožen, byť zatím všechny zúčastněné státy tvrdí, že věří ve spolupráci a udržení volného pohybu osob v EU.

Pokud se všechny země Evropské unie nebudou podílet na řešení přistěhovalecké vlny, nebude možné udržet volný pohyb osob v osmadvacítce a bude nutné obnovit hraniční kontroly. Uvedl to ministr vnitra sousedního Bavorska v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Ekonom Aleš Michl zmínil i možnost, že by uprchlíci EU mohli rozložit. Stačí se podívat na pád Římské říše. Brzy se může stát, že budou na brány Evropy klepat miliony lidí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.