Schengen je velmi vážně ohrožen, EU podcenila uprchlickou krizi.

Schengen je velmi vážně ohrožen, EU podcenila uprchlickou krizi.
25 / 08 / 2015, 08:00

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a poradce Andreje Babiše Aleš Michl v pondělních Událostech, komentářích České televize hovořili o uprchlické krizi. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz.

Ministr uvedl, že "pokud přes makedonskou hranici projde na pět tisíc lidí denně, je jasné, že EU nemůže přijmout všechny. Musíme pomoci lidem ze zemí, kde zuří válka, ale kupříkladu v Pákistánu žádná válka není."

„Lidé odtamtud odcházejí jen za lepším životem. Mně to připadá, že někteří lidé zneužívají situace,“ konstatoval hned v úvodu ministr. „Čeká nás horký podzim, protože nemá smysl bavit se o nějakých relokacích. Řešení musí hledat EU jako celek. Máslo na hlavě má více zemí,“ 

Schengen je bohužel velmi ohrožen, byť zatím všechny zúčastněné státy tvrdí, že věří ve spolupráci a udržení volného pohybu osob v EU.

Pokud se všechny země Evropské unie nebudou podílet na řešení přistěhovalecké vlny, nebude možné udržet volný pohyb osob v osmadvacítce a bude nutné obnovit hraniční kontroly. Uvedl to ministr vnitra sousedního Bavorska v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Ekonom Aleš Michl zmínil i možnost, že by uprchlíci EU mohli rozložit. Stačí se podívat na pád Římské říše. Brzy se může stát, že budou na brány Evropy klepat miliony lidí.

Tagy článku