Schengen padl. Stovky maďarských autobusů převezly uprchlíky k rakouským hranicím

Schengen padl. Stovky maďarských autobusů převezly uprchlíky k rakouským hranicím
14 / 09 / 2015, 17:30

AKTUALIZOVÁNO / Nizozemí zavedlo rozšíření kontrol v příhraničních oblastech pomocí mobilních týmů vojenské policie. Reaguje tak na postup německé a rakouské vlády.

14.9.2015 / 13:30 / Rakouská vláda pověřila armádu, aby pomohla policii zvládat na hranicích uprchlickou krizi. Hranice hlídá i Slovensko. Na hranicích se tvoří kilometrové kolony aut. Země se také rozhodla, že obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem. (Zdroj: Novinky.cz)

Německé dráhy ráno postupně obnovily železniční provoz s Rakouskem uzavřený v neděli kvůli přílivu migrantů. Hraniční kontroly, které byly rovněž v neděli obnoveny na německo-rakouské hranici v souvislosti s uprchlickou vlnou, mezitím způsobují kolony na dálnicích, informovala dnes agentura APA.

Slovensko v pondělí rovněž zahájilo kontroly na hranicích s Rakouskem a Maďarskem. Jedná se o reakci na mimořádnou situaci související s migrační vlnou.

14.9.2015 / 11:00 / K hranicím s Rakouskem se přesunuly dvě stovky českých policistů. Ministr vnitra Milan Chovanec tak zareagoval na nedělní krok Německa, které kvůli masivní invazi uprchlíků do Evropy dočasně uzavřelo hranice s Rakouskem. 

14.9.2015 / 7:00 / Rakousko zvažuje uzavření hranic s Maďarskem. Obává se enormního počtu uprchlíků, mělo by to pro zemi "katastrofální následky." Maďarským úřadům došla trpělivost s uprchlíky, kteří se utábořili u města Röszke v blízkosti maďarsko-srbských hranic. Včera odpoledne a v noci převážely mimořádně vypravené autobusy tisíce uprchlíků na rakouské hranice. Maďarská policie už vzdala úsilí o jejich registraci a kontrolu cestovních dokladů. V noci budili policisté uprchlíky a vyzývali je k nástupu do autobusů. Maďarsko se obává, že rakouská vláda dnes uzavře svoje hranice s Maďarskem, stejně jako to udělalo Německo včera večer. (Zdroj: Česká televize)

Maďarsko se snaží urychleně vyklidit tábory, které vznikají nekontrolovaně na jeho území, protože příliv uprchlíků neustále roste, jen za sobotu jich přišlo přes 4300.

Včera večer oznámil německý ministr vnitra Thomas de Maiziere, že zavádí na svých hranicích s Rakouskem pohraniční kontroly a německá policie mobilizovala několik stovek mužů, kteří budou pomáhat s kontrolou hranic

Rakouské dráhy ÖBB přerušily v neděli od 17:00 vlakovou dopravu z Rakouska do Německa. Německý železniční dopravce DB v neděli zároveň oznámil, že do pondělního rána přerušuje spojení do Rakouska a zpět. Stovky uprchlíků proto musely v neděli večer opustit vlaky v Salcburku. "Vlaková doprava je z nařízení německých úřadů až do odvolání odřeknuta...Příčinou je aktuální uprchlická situace v Německu," stálo na oznamovacích tabulích. (Zdroj: zahranicni.ihned.cz).

V reakci na německé opatření, které dočasně pozastavuje schengenské dohody, se ozvalo i Rakousko. Ministr zahraničí Sebastian Kurz uvedl včera večer, že země musí rychle následovat Německo a zavést kontroly na hranicích, aby se zabránilo "katastrofálním následkům".

"Pokud to neuděláme, bude naše země během několika dní zcela přetížena", uvedl Kurz pro rakouskou televizní stanici ORF. Pokud Německo znovu zavede hraniční kontroly, řada uprchlíků si zvolí místo toho Rakousko, aby nemuseli dál cestovat. Přes hraniční přechod v Nickelsdorfu přišlo jenom za neděli 15.000 uprchlíků a dalších 5.000 mělo přijít v noci na dnešek. Rakousko není schopné zvládnout tento nápor, uvedl Kurz. 

Obnovení kontrol na německo-rakouské hranici kvůli přílivu běženců do Německa je začátek konce schengenského prostoru, soudí opoziční ODS. Podobný názor zastává taky předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého jde o chybné rozhodnutí. "Namísto kontroly vnější hranice se budou obnovovat hranice uvnitř. Jde o krok, který může vést ke skončení Schengenu," napsal Filip. Zdroj: lidovky.cz

Zdroj YouTube, euronews (maďarština) 

Tagy článku