Schengen umožňuje dočasné znovuzavedení pohraniční kontroly

Schengen umožňuje dočasné znovuzavedení pohraniční kontroly
Autor fotografie: Pixabay / savid|Popisek: Ilustrační foto
13 / 06 / 2015, 11:30

Lze vůbec zajistit bezpečnost hranic a zastavit příliv lidí?

Server Parlamentnilisty.cz zveřejnil rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem. Z celého textu vyjímáme:

My jako Česká republika nejsme hraniční země Schengenu, takže jsme předali bezpečnost hraničním uzemím. To znamená řadu podmínek, i když se sdílí maximum informací tak, aby fungoval volný pohyb osob. Je naprosto bez kontroly, byť to má dle mého soudu limity. Schengen umožňuje dočasné znovuzavedení pohraniční kontroly, což teď využili Němci při spolupořádání G7.

Pokud bude existovat bezprostřední vážná hrozba pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost, ministr vnitra bude moci nařídit OKAMŽITĚ uzavřít naše státní hranice.

Migrační vlna zde není fantazie, ale něco, co musíme brát vážně. Kdyby došlo k masové migrační vlně - tak jsem si jist, pokud by k tomu byla politická vůle, musely by přijít na pomoc i části jednotek armád daných zemí, protože policie by nebyla schopna celou hranici jak vnější, tak i jednotlivých států ohlídat. Dá se předpokládat součinnost mezi policií a armádou tak, aby bylo možné hranici dobře pokrýt. 

Bez většího zájmu médií proběhla informace o tom, že i Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Nedá se stoprocentě určit, kdo z přicházejících lidí patří k ohroženým a prchajícím, a kdo k extremistům. Když se podíváte na výrazy obličejů přijíždějících, nevypadají vystresovaně, ale spokojeně. Oddělit, kdo je ekonomický migrant a cestuje za příbuznými, a člověka, kterému jde o život, to stoprocentně nejde. Údajů je málo a my nemáme ambasádu v Libyi, v Damašku máme jen skromné možnosti. Stoprocentně se to rozlišit nedá.

V článku "Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady" jsme uvedli:

Problém imigrantů má i Maďarsko. Starostové na hranicích chtějí postavit ploty. Maďarský premiér Orbán prohlásil, že jeho země „musí zavřít dveře“ před ekonomickými uprchlíky a upozornil, že Maďarsko se pro běžence stále více mění z tranzitní země v zemi cílovou.Kosovských běženců tam dorazí každý měsíc zhruba tisícovka a jeden ze starostů měst na hranici se Srbskem chce oddělit oba státy plotem (zdroj: novinky.cz)

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

 

Tagy článku