Schválí Británie nový zákon o sledování online komunikace?

Schválí Británie nový zákon o sledování online komunikace?
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
02 / 11 / 2015, 07:45

Další omezení osobních práv a svobod ve jménu boje proti terorismu připravuje Velká Británie.

Londýn 1. listopadu (ČTK) - Britská vláda předloží nový zákon, který má dát bezpečnostním složkám pravomoci vysledovat online komunikaci. Ve snaze získat na svou stranu i kritiky návrhu ministryně vnitra Theresa Mayová dnes uvedla, že bezpečnostní agentury nedostanou automaticky přístup k historii v internetovém prohlížeči lidí, napsala agentura Reuters. "Návrh zákona má umožnit bezpečnostním složkám a ochráncům zákona vypořádat se s problémy, jimž čelí, a aktualizovat je do podmínek digitálního světa," tvrdí May.

Podobný návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který podle kritiků umožní úřadům přístup k citlivým osobním datům, schválil 27. října americký Senát.

Mayová uvedla, že zákon, který bude v parlamentu představen ve středu, je "dost odlišný" od předchozích plánů dát policii větší pravomoc monitorovat komunikaci a webové aktivity. Tento návrh jeho oponenti překřtili na "špiclovskou chartu".

Podle Mayové nebude návrh zákona obsahovat automatické pravomoci procházet historií prohlížení lidí, a jakékoli "vměšovací" akce budou předmětem důkladného dohledu. To představuje ústupek kritikům, kteří tvrdili, že předchozí plány narušovaly právo veřejnosti na soukromí.

Diskuse o tom, jak chránit soukromí lidí a zároveň poskytnout ochráncům zákona pravomoci, jež v digitálním věku potřebují, bují od roku 2013, kdy někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vyzradil špionážní praktiky amerických i britských tajných služeb.

Server Intercept uvedl,  že americké a britské služby pronikly do systémů výrobce čipů Gemalto a ukradly klíče zabezpečující komunikaci mezi mobily. Tvrdí to na základě informací získaných od bývalého agenta Edwarda Snowdena. 

Britští bezpečnostní činitelé argumentují tím, že Snowdenova odhalení jejich práci vážně ohrozila. Zastánci a skupiny na ochranu lidských práv ale uvádějí, že Snowdenova odhalení jsou důkazem, že úřady nerespektují právo lidí na soukromí.

Česká společnost Cryptelo představila loni v říjnu na německém bezpečnostním veletrhu IT-SA stejnojmennou službu, která nabízí unikátní koncept přenosu a ukládání dat na úrovni bezpečnosti TOP SECRET. Cryptelo je služba navržená pro maximální ochranu citlivých podnikových dat.

Zdroj: ČTK

Tagy článku