Schyluje se v Brazílii k politickému zemětřesení? Nejvyšší prokurátor žádá zatčení politických špiček

Schyluje se v Brazílii k politickému zemětřesení? Nejvyšší prokurátor žádá zatčení politických špiček
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brazílie
08 / 06 / 2016, 16:00

Nejvyšší představitelé země měli krýt obrovský korupční skandál v nadnárodním energetickém koncernu Petrobras.

Nejvyšší brazilský prokurátor Rodrigo Janot požaduje zatčení politiků, kteří se měli podílet na zakrytí korupčního skandálu v brazilském energetickém koncernu Petrobras. Má se to týkat několika nejvyšších politiků ze současné vlády Michela Temera, ale i politických představitelů vlád minulých. 

Není pochyb o tom, že Brazílie prochází politickou krizí. Po demisi ministra Fabiana Silveiry, který odstoupil kvůli korupci související právě se společností Petrobras, žádá nejvyšší brazilský prokurátor ,,hlavy" politiků a spojenců nynější Temerovy vlády, kteří měli úmyslně zakrýt korupci v Petrobrasu. Současný prezident země Michel Temer bývá svými odpůrci obviňován z toho, že došlo k dočasnému sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové jen proto, aby současná vláda obří skandál ,,zametla pod koberec".

Podle televize TV Globo se má jednat například o bývalého prezidenta José Sarneye, bývalého ministra Romera Jucu či bývalého vysokého politika Eduarda Cunhu. Ti všichni vinu odmítají a obvinění považují za ,,absurdní". Zmínění političtí představitelé byli nebo jsou členy Strany brazilského demokratického hnutí, do níž patří i Temer. Navíc podle prokuratury hráli klíčovou roli v sesazení Rousseffové. Podle brazilského právního systému může dát pokyn k zatčení řádně zvolených politických zástupců Nejvyšší soud, který danou žádost v zákonné lhůtě posoudí.

Brazilský nejvyšší prokurátor se opírá v korupčním případu o nahrávku, na níž se měli zmínění politikové bavit o možnostech, jakým způsobem omezit dopady probíhajícího vyšetřování kolem Petrobrasu. Pokud by došlo k začení politiků, kteří jsou do skandálu zapleteni, znamenalo by to na brazilské politické scéně zemětřesení a pravděpodobný konec Temerovy vlády.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku