Autor fotografie: Elbit Systems|Popisek: Dálkově řízený člun Seagull
VIDEO / Izrael představil nové dálkově řízené protiponorkové čluny.Na moři mohou bez přerušení operovat až 4 dny.
Izraelská zbrojovka Elbit Systems včera představila nové autonomní povrchové plavidlo bez posádky (unmanned surface vehicle, USV) nazvané Seagull (Racek), které může vést protiponorkový boj odpalováním malých torpéd a vysíláním robotů a protiraket detekovat a odpalovat podvodní miny hluboko pod hladinou. O novém plavidlu informoval výrobce v tiskovém prohlášení, věnují se mu také izraelská média. Zdroj: eretz.cz, globes.co.il

Multifunkční autonomní USV je systém dvou 12ti metrových plavidel s měnitelnými moduly, která jsou řízena společným kontrolním systémem, buď z jiné lodě nebo z pobřeží.
Systém byl vyvíjen více než tři roky, uvedli představitelé Elbit v přístavu v Haifě, kde společnost sídlí a kde byly na moři testovány některé manévry.
„Jsme svědky rozšiřování ponorek, jak konvenčních tak jaderných, a mořských min. Náklady a rizika řešení těchto hrozeb jsou vysoká,“ uvedl Ofer Ben David z divize Istar společnosti Elbit, podle nějž je nový výrobek „revoluční“ a ve světě dnes nic podobného neexistuje.
Očekává se, že prvním uživatelem nového plavidla bude Izraelské námořnictvo, ale podle Ben Davida už má Elbit i další potenciální zájemce.
K detekci a neutralizaci ponorek, které jsou skryté pod hladinou a radar při jejich hledání je neúčinný, byly dosud využívány nákladné prostředky – letadla a vrtulníky se sonary nebo fregaty, jejichž pořízení a provoz stojí stovky milionů dolarů.
Oproti tomu systém Seagull – sestávající ze dvou lodí, zařízení a pozemní řídící stanice – stojí jen desítky milionů dolarů a podle Ben Davida „mění rovnováhu sil mezi obráncem a ponorkou… vždy využívanou ofenzivě, ať už ke shromažďování zpravodajských informací nebo k útoku.“
Jedna z lodí je vybavena dvěma sonarovými senzory na přídi a zádi a pokud detekuje podezřelé miny, druhá loď vyšle do vody robota, který je blíže prozkoumá. „Robotická loď vysílá další roboty do vody,“ uvedl Ben David. Jakmile je pozivně potvrzeno, že se jedná o minu, je vysláno malé torpédo, které je kabelem spojené s lodí a řízené daty ze sonaru. Jakmile se torpédo přiblíží k mině, přepne na kamerový systém a v těsné blízkosti miny se odpálí.
Protože se systém Seagull skládá ze dvou lodí, může nést protiponorkovou výzbroj, miny a další vybavení včetně zařízení pro elektronický boj.
USV je vybavené dvěma hlavními motory a dvěma raketami, které umožňují dosažení rychlosti až 32 uzlů a otočení na místě. Podle Elbitu je loď vysoce autonomní a dokáže se i při přerušení spojení vyhnout překážkám v souladu s pravidly mezinárodní mořeplavby. Jakmile se plavidla dostanou mimo dohled, udržuje s nimi základna spojení přes satelit. Proti napadení se plavidlo dokáže bránit 12,7 milimetrovým kulometem na přídi. Na moři může bez přerušení operovat až 4 dny, tedy 96 hodin.
Elbit Systems Introduces Seagull:A New Multi-Mission Unmanned Surface Vehicle System for Maritime Warfare Missions – tisková zpráva Elbit Systems (anglicky) + prezentace (pdf)
Autor: Max Blaustein, eretz.cz