Sebevražedný atentátník se odpálil v centru Istanbulu. Nejméně deset mrtvých

Sebevražedný atentátník se odpálil v centru Istanbulu. Nejméně deset mrtvých
Autor fotografie: YouTube/screenshot/ Google Maps
12 / 01 / 2016, 13:45

Výbuch v historickém centru u Modré mešity v evropské části Istanbulu si vyžádal smrt desítky lidí, jsou mezi nimi i turisté. Podle médií až devět Němců.

Podle turecké policie, která se odvolává na svědky útoku, jde pravděpodobně o sebevražedný atentát teroristy. Policie a svědci uvedli, že na místě leží rozmetané kusy těl. Turecká policie oblast uzavřela, na místě jsou hasičské vozy a pyrotechnici.

Výbuch otřásl turisty hojně navštěvovanou čtvrtí Sultanahmet na evropské straně města, v níž stojí Modrá mešita a byzantský chrám Boží moudrosti. Exploze nastala kolem 10:20 místního času (9:20 SEČ) poblíž tramvajové stanice u Theodosiova obelisku. Útočníkem byl údajně 28 letý Syřan.

Média uvádějí, že mezi oběťmi a zraněnými jsou zřejmě němečtí a norští turisté, o čemž informovala také například televize CNN Türk. "Zranění jsou v různých nemocnicích, tudíž není snadné rychle získat informace. Zatím ale nemáme zprávy o tom, že by se útok týkal i českých občanů," řekla ČTK Lagronová. České ministerstvo zahraničí nemá zprávy o tom, že by se útoky dotkly občanů ČR, a zatím nebude vydávat varování před cestami do Turecka. Ve městě je asi 200 Čechů, uvedla asociace českých cestovních kanceláří. Mezi zraněnými je podle posledních zpráv údajně šest Němců, Nor, Peruánec a Jihokorejec (zdroj: todayszaman.com)

„Jakékoli informování o výbuchu v Sultanahmetu je zakázáno", napsal zpravodaj televizního kanálu Euronews Mustafa Bag na svém Twitteru. cz.sputniknews.com.

Německé ministerstvo zahraničí, které nevyloučilo, že mezi oběťmi jsou Němci, vyzvalo svoje občany, aby se prozatím vyhýbali místům, kde se soustřeďuje větší množství lidí. Týká se to jak veřejných prostranství, tak i turistických objektů. Zároveň úřad varoval, že se v celém Turecku nadále dají očekávat další násilné střety a teroristické útoky. Němci se mají také vyhýbat místům, kde se konají masové demonstrace, zejména ve velkých městech. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace