Securitas podporuje Evropský den proti vloupání 2021

Securitas podporuje Evropský den proti vloupání 2021
Autor fotografie: SECURITAS ČR
16 / 06 / 2021, 14:00

SECURITAS ČR podporuje Evropský den proti vloupání do obydlí, který letos připadá na středu 16. června a který doprovází informační kampaň ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN). Odborníci v rámci kampaně upozorňují na zásady správného chování i technická opatření, která mohou riziko této trestné činnosti snížit.

Kampaň Evropského dne proti vloupání do obydlí vede v České republice odbor prevence kriminality MV ČR ve spolupráci s Policií ČR a všechny informační materiály, letáky i praktické tipy pro občany jsou k nalezení na stránce Stopvloupani.cz.

„Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá a nejinak je tomu i v ČR, patří tato trestná činnost stále mezi nejpočetnější. Kampaň upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokážou využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. A že zabezpečení je nejen o technických opatřeních, ale zejména o našem běžném chování a zvycích“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

Na jaře vloupaček ubylo, před odjezdem na letní dovolenou si však dejte pozor

Podle aktuální statistiky k majetkové kriminalitě eviduje Policie ČR v období od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2021 nižší počet případů vloupání než za stejné období v minulém roce, a to jak do bytů (2021: 466 případů, 2020: 687 případů), tak do rodinných domů (2021: 667 případů, 2020: 763 případů).

Mírný pokles lze sledovat i v počtu poplachů přijatých pražským dispečinkem SECURITAS ČR, který v Česku střeží několik tisíc objektů. „Ve vzorku 582 domácností a rezidencí s elektronickým zabezpečením byl počet poplachů za období leden až duben 252 v roce 2019, v roce 2020 jen 206 a v roce 2021 pak 237. V jednotlivých měsících klesal počet alarmů i výjezdů zásahových jednotek s vývojem pandemické situace, protože v určitých obdobích lidé trávili většinu času doma,“ říká Michal Špelina, vedoucí dispečinku Securitas Operation Center. Zároveň však dodává: „V letních měsících, tedy od června do září, se však v rezidenčním segmentu počet poplachových situací obvykle zvyšuje až 2,2krát.“

Securitas: v technologiích jsou trendem roku „mluvící kamery“

Evropská kampaň na stránkách Stopvloupani.cz uvádí i obecné rady a doporučení, které se týkají technického zabezpečení. Odborníci zde radí kombinovat mechanické prvky (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s elektronickými systémy a možností připojení na mobilní telefon (alarmy, kamery atd.) a také popisují, na co si dávat pozor při výběru spolehlivé zabezpečovací firmy.

„Za jednu z nejslibnějších technologických inovací tohoto roku považuji kamery s reproduktorem napojené na dispečink, které automaticky detekují události a umožňují operátorovi promluvit na narušitele v reálném čase. Díky klesající ceně si tuto službu často objednávají i majitelé rodinných domů. V Praze například aktuálně vybavujeme tímto systémem celou jednu ulici, kde se sousedé domluvili na lepší ochraně,“ pokračuje Michal Špelina.

Dalším řešením pro krátkodobé zabezpečení v době letních dovolených můžou být například tzv. holiday kity, sady zabezpečovacích prvků, včetně služby vzdáleného dohledu, které lze instalovat a pronajmout za malý paušál pouze po dobu nepřítomnosti v objektu.

Tagy článku

-->