Autor fotografie: Pixabay volné dílo|Popisek: Ilustrační snímek
Tak nám to stoupá…čísla nakažených letí raketově nahoru jako letní teploty posledních dní. Stát jakoby upozadil ochranu obyvatel nad zájmy ekonomiky, cestování, dovolených…tedy opačný trend než jsme měli od března tohoto roku.
Prakticky vše je povoleno naopak některé státy pravidla a regulace zpřísňují.
Státní úředníci na tiskových konferencích označují některé skupiny obyvatel nebo některá zařízení (bary) za nepřítele státu a tím vyvolávají negativní nálady obyvatel na sociálních sítích, protože, ti mladí pijou z těch „společných pohárků“ a „přispěl k tomu ten alkohol, co tam byl popíjen“, sportují a pak jdou do „společných sprch a šaten“ jak kdyby úředníci nikdy nebyli mladí, nebo v baru či neprovozovali kolektivní sporty. Pokud to chce Jarmila se svým „ansáblem“ změnit, musí „chca nechca“ nasadit restrikce, ale na to potřebuje politickou podporu. Protože tohle všechno je teď povoleno.
V poslední době mi přijde, že jsou informace, opatření, restrikce… chaos nad chaos.
Hygienické stanice nemají čas zvedat telefony, protože dohledávají kontakty (proč to nedělá někdo jiný, najatý pro KHS?), v dalším článku se dozvíte, že hygienička, v rámci svého osobního volna tedy nad rámec pracovní doby v sobotu a v neděli dohledávala kontakty, chudák mohla jet třeba na chatu a teď tohle.
Roušky a dezinfekce ve skladu státních hmotných rezerv nejsou pak zase jsou, ale našli se někde jinde…politici a úředníci, kteří mají odpovědnost za řešení covid-19 v ČR hlásají: „buďte doma“ a sami nebo jejich rodinní příslušníci jednou třeba i několikrát za sebou na dovolenou do ciziny…no v celkovém obrazu to z pohledu BCM a krizového řízení nepůsobí moc věrohodně, že jsme a budeme připraveni na případnou druhou vlnu.
Neberte to tak, že si nevážím práce těchto lidí, naopak, oni za to nemohou, to je prostě špatně nastavený systém a líbivá politická rozhodnutí nebo nekorektnost vůbec bouchnout do stolu a něco rozhodnout.
Vzhledem však k těmto skutečnostem, doporučuji firmám se na případnou druhou, třetí …nebo osmou vlnu připravit maximálně intenzivně.
Udělejte si vlastní bezpečnostní analýzu rizik v rámci Covid-19, řiďte se základními principy typu:
a) od méně kritického ke kritickému“;
b) „od interního k externímu“;
c) „ochrana osob“;
d) „flexibilita návratu – obnovení práce z home office“;
e) „nastavení jasných a rozhodovacích postupů a odpovědností“;
f) „flexibilita návratu – ke krizovému stavu“ (případná druhá vlna a restrikce opatření).
(PS: doporučení najdete například na webu Asociace kritické infrastruktury ČR)
Relevantně se ve firmě zabývejte klíčovými riziky a hrozbami, kterými mohou být, kritický nedostatek ochranných a dezinfekčních prostředků, kritické narušení dodavatelského řetězce a podnikaní u výhradního dodavatele/odběratele, nedostatek nebo výpadek pracovní síly, reakce na posílené vládní regulace (např. uzavřená oblast atp.), fyzická / personální a kyber bezpečnost, zdravotní prevence zaměstnanců, externí a interní komunikace a mnoho dalších.
Zaveďte ve firmě BCM tedy Businnes Continuity Management, pokud si nevíte rady, nemáte s tím zkušenosti, najměte si externí poradenské služby, které Vám pomohou identifikovat klíčová rizika a potenciální dopady ztrát (nejen v rámci Covid-19) a stanoví společně s Vámi takové postupy prostředí, které umožní zajistit kontinuitu a obnovu klíčových procesů a činnost Vaší organizace.
Jaromir Průša,
bezpečnostní poradenství Asset protection agency
www.apagency.cz